Örmény történelmi emlékművet avattak 2013. április 20-án a szegedi székesegyház körüli Keresztény szolidaritás parkjában.
Levon Szargszjan örmény jószolgálati nagykövet (Szerzs Szargszjan örmény államfő testvére) – a keresztes kő avatására Magyarországra érkezett örmény társadalmi küldöttség ragja – beszédében hangsúlyozta, az emlékmű felállításának komoly jelentősége van. „Az elmúlt időszakban voltak nehéz pillanatok, de ezeket elviszi a szél, akár a hamut” – fogalmazott. Az Örményország és Magyarország közötti kapcsolatok ugyan megszakadtak, de a két nemzetnek több száz éves közös múltja van – hangsúlyozta a jószolgálati nagykövet.
Az örmények számára rendkívül fontos a megemlékezés az 1915-ös eseményekről. Fejet kell hajtani az áldozatok emléke előtt, és harcolni azért, hogy soha többé ne történhessen hasonló, sehol a világon – mondta Levon Szargszjan.
Martonyi János külügyminiszter – aki személyesen nem tudott részt venni a megemlékezésen – levelében kifejtette, a magyar és az örmény népet mély és évszázadokra visszanyúló barátság köti össze, amely közös keresztény hitünkből, a sorsközösségből és a hazánkban letelepedett és itt velünk, magyarokkal együtt élő örmény közösségek elismerésre méltó eredményeiből táplálkozik.
Magyarország abban érdekelt, hogy tovább mélyüljön a magyar–örmény barátság, és a két ország között erősödjön, és szélesedjen az együttműködés az élet minden területén, beleértve a diplomáciai kapcsolatokat is – írta a külügyminiszter.
Martonyi János a levelében kitért arra is, hogy a sajnálatos módon jelenleg szünetelő politikai érintkezések ellenére Magyarország támogatja Örményország európai integrációját, és üdvözölné, ha a Keleti Partnerség és az Európai Unió ez év őszi vilniusi csúcstalálkozójáig lezárulnának a társulási egyezményről és a szabadkereskedelemről folyó tárgyalások.
Edvard Nalbandján ügyvezető külügyminiszter 2013. április 17-én úgy nyilatkozott, hogy Örményország kész a kapcsolatok rendezésére, ha Magyarország „megfelelő lépéseket” tesz, azonban nem részletezte, milyen lépésekre gondol. Az emlékmű-avatást követően az örmény történelmet bemutató kiállítás nyílt a Gál Ferenc Hittudományi Főiskola Klebelsberg-termében.
(MTI, Külügyminisztérium)