A katonai hatalomátvétel ellenére is jórészt zavartalanul zajlott az élet pénteken Bangkokban, a Külügyminisztérium mindamellett továbbra is fokozott óvatosságra inti az országba utazó vagy ott tartózkodó magyar állampolgárokat – mondta el Tomaj Dénes, Magyarország thaiföldi nagykövete az MTI-nek telefonon Bangkokból 2014. május 23-án.

Az előző napi katonai hatalomátvételt követően elrendelt éjszakai kijárási tilalmat a lakosság betartotta, és a város jórészt kiürült az éjszakai, hajnali órákban. A reggeli órákban azonban a megszokott módon folytatódott az élet a thaiföldi fővárosban – mondta el a diplomata. A tömegközlekedési eszközök a szokott módon jártak és kinyitottak az üzletek is.

"Ha valaki nem tudja, hogy mi történt az országban, akkor nem nagyon érzékeli azt" – fogalmazott a diplomata. Az utcákon nem nagyon lehetett látni katonákat, néhány minisztériumot és más középületet őriztek csak katonai járművek. A nagykövet hozzátette: a város az elmúlt hónapokban bizonyos mértékben már hozzászokott a korlátozásokhoz, különleges állapotokhoz.

A nagykövet értékelése szerint viszonylag nyugodt volt a hangulat a városban pénteken, az emberekkel beszélgetve azonban érzékelhető volt bizonyos feszültség. Az MTI kérdésére a diplomata megerősítette: a politikai és biztonsági helyzet továbbra is képlékenynek mondható.

"Egyelőre nem lehet látni, hogy a tegnapi nappal elindult folyamat mihez vezet" – mondta.

A hónapok óta súlyos belpolitikai válsággal küzdő ország hadserege kedden rendkívüli állapotot hirdetett ki, majd tárgyalóasztalhoz ültette a kormányoldal és az ellenzék képviselőit. A tárgyalások azonban nem vezettek eredményre, és a hadsereg főparancsnoka csütörtökön a televízióban bejelentette, hogy a "Nemzeti Béke és Rend Megőrzése Tanácsának" elnökeként átveszi a kormányzati felelősséget.

A rendkívüli állapot egyebek között feljogosítja a hadsereget, hogy bírósági engedély nélkül is házkutatásokat hajtson végre, cenzúrázza a médiát, kijárási tilalmat léptessen életbe, megtiltsa a tüntetéseket és fegyverrel lépjen fel a tilalmat megszegőkkel szemben.

A Külügyminisztérium konzuli honlapján olvasható pénteki közlemény szerint az este tíz és reggel öt óra között érvényes kijárási tilalom nem vonatkozik azokra, akiknek ebben az időben indul vagy érkezik a repülőjáratuk Thaiföldre, ha fel tudják mutatni repülőjegyüket.

Erőszakos cselekményekről nem kapott hírt a konzuli szolgálat. A magyar állampolgárokat arra kérik, hogy thaiföldi tartózkodásuk és odautazásuk alatt tanúsítsanak fokozott óvatosságot, tartsák maguknál úti okmányukat és maradéktalanul tartsák be a hatóságok utasításait. Kerüljék a politikai színezetű tömegmegmozdulásokat és konfliktushelyzeteket. Ha mégis politikai demonstráció közelébe kerülnek, a lehető leggyorsabban hagyják el a helyszínt. Legyenek különösen körültekintőek az éjszakai programok alkalmával.

Tomaj Dénes elmondta: a nagykövetség emellett javasolja, hogy az utazók regisztrálják magukat a Konzuli Szolgálat rendszerében, hogy szükség esetén elérhetőek legyenek, konzuli segítséget lehessen nekik nyújtani.

A katonai kormányzat csütörtökön valamennyi televízió- és rádiócsatorna adását leállíttatta Thaiföldön. Minden csatornán napi 24 órában a hadsereg televíziójának adását sugározzák: a hazafias zeneműveket időről időre a katonai kormányzat intézkedéseiről szóló híradások szakítják meg.

A nagykövet ezzel kapcsolatban az MTI kérdésére elmondta, hogy a nyomtatott sajtó továbbra is megjelenik. A helyi nyelvet nem ismerő magyar utazók a nagykövetség honlapjáról és a helyi angol nyelvű újságokból is tájékozódhatnak az aktuális fejleményekről.

Bangkokban lassan hat hónapja tartanak a zavargásokkal kísért kormányellenes tüntetések, amelyekben eddig 27 ember halt meg és több mint nyolcszáz megsebesült. Januárban rendkívüli állapotot vezettek be az országban, de miután márciusra javult a biztonsági helyzet, a rendelkezést feloldották.

(MTI)