Az Ukrajnával korábban parafált társulási és szabadkereskedelmi egyezmény újratárgyalására nincs mód, és az Európai Unió nem ad kompenzációt Kijevnek, de továbbra is nyitott a több mint másfél évvel ezelőtt véglegesített egyezmény aláírására - közölte Martonyi János külügyminiszter az uniós kollégáival hétfőn Brüsszelben folytatott tanácskozást követően.
"Ez nem versenytárgyalás, ahol az vásárolja meg Ukrajnát, aki a magasabb összeget gyorsabban ajánlja alacsonyabb kamatlábbal" - szögezte le a külügyminiszter.
A magyar diplomácia vezetője arra is kitért, hogy az Európai Bizottság azokat a múlt csütörtökön indult egyeztetéseket állította le vasárnap, amelyek arról szóltak, hogyan lehetne mielőbb zökkenőmentesen megvalósítani a megállapodást, miután az ukránok aláírták. Martonyi elmondása szerint az illetékes biztos tájékoztatta a minisztereket, hogy azért döntött így, mert az ukrán elnök a szerinte előnytelen megállapodásról tárgyalók felelősségre vonását kezdeményezte, így pedig aligha lehet azt feltételezni, hogy alá fogja írni az egyezményt.
Ukrajna kérdése a Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel elfogyasztott közös munkaebéden is szóba került - ismertette a külügyminiszter, aki azon túl, hogy őszinte és sokszor részletekbe menő vita folyt, mindössze annyit mondott: különösebb eredményekről beszámolni nem tud. Orosz kollégája beszámolt arról: miért tart attól, hogy ha Ukrajna szabadkereskedelmi megállapodást köt, akkor az ukrán áru elárasztaná az orosz piacot, és erre kereskedelmi korlátozásokkal válaszolnának - monda el a miniszter.
Martonyi János rámutatott, hogy Oroszország hasonló érveléssel gördített akadályokat a moldovai bor és a litván sajt Oroszországba irányuló exportjának útjába, s minden alkalommal hangsúlyozta, hogy ennek semmilyen politikai töltete nincs, pusztán gazdasági, kereskedelmi oka van a retorzióknak. Az uniós külügyminiszterek ismételten igyekeztek megnyugtatni orosz kollégájukat, hogy az ukrán társulás semmilyen negatív hatással nem lenne Oroszországra.
A tanácskozásról távozva az orosz külügyminiszter is nyilatkozott a Brüsszelben dolgozó tudósítóknak. Lavrov elmondta: áttekintették az EU és Oroszország közötti együttműködést, tekintettel a többi között a januári, brüsszeli EU-Oroszország csúcsra, továbbá a Keleti Partnerségről is szót ejtettek.
"Egyetértésre jutottunk abban, hogy mindenkinek tiszteletben kell tartania bármely ország szuverenitását, beleértve Ukrajnát is" - jelentette ki a találkozóról távozó orosz külügyminiszter.
Catherine Ashton, az EU külügyi főképviselője a tanácskozást követő sajtótájékoztatón újságírói kérdésre arra az álláspontra helyezkedett, hogy Ukrajna miatt nem romlik Brüsszel és Moszkva viszonya. A brit politikus közölte, hogy a miniszterek megerősítették, hogy az EU kész aláírni a társulási megállapodást, amint Ukrajna is készen áll erre, és teljesíti az ehhez szükséges feltételeket.
Az uniós diplomácia vezetője ismertette, hogy Kijev a költségvetés finanszírozhatóságával kapcsolatban fogalmazott meg aggályokat, és ehhez keres forrásokat. Emellett amiatt aggódnak, hogy milyen hatással lesz az ukrán iparra, ha az oroszországi export terén nehézségekbe ütköznek, valamint az is nyugtalanítja az ukrán vezetést, hogy milyen áron és mennyi energiához tud majd hozzájutni.
(MTI)