Az Országgyűlés 2014. február 6-i ülésnapján nemzetközi szerződéseket erősített meg, köztük a Martonyi János miniszter indítványára előterjesztett fegyverkereskedelmet korlátozó szerződést is.

A parlament a határozathozatalok elején ratifikálta az Interszputnyik nemzetközi űrtávközlési rendszerről és szervezetről szóló 1971-es megállapodás legutóbbi, 2002-es módosítását. A szóban forgó szervezet alapvetően a műholdas távközlés gazdasági és tudományos eredményeit hasznosítja.

A képviselők ezt követően jóváhagyták a Georgia és Magyarország között a közúti személyszállításról és árufuvarozásról kötött megállapodást, amely a két országot összekötő fuvarozás eddig hiányzó jogi kereteit teremti meg.

Az Országgyűlés támogatta a víz alatt örökség védelméről szóló UNESCO-egyezmény kihirdetését is azzal a céllal, hogy a határon túli magyar víz alatti értékek is megfelelő védelmet kapjanak.

A fentieken túl a Ház a biológiai sokféleséget támogató Nagojai Jegyzőkönyv aktualizált szövegét is átültette a magyar jogrendbe.

Jóváhagyták a képviselők továbbá a Magyarország és Törökország közötti biztonsági együttműködési megállapodást. A rendőri együttműködés fő célja a szervezett bűnözés és a terrorizmus elleni küzdelem, a Balkánon át Magyarországra és így az Európai Unióba tartó embercsempész- és kábítószercsempész-útvonalak felderítése, valamint a fegyvercsempészet megfékezése. A megállapodás tartalmazza az együttműködő szervek és az átadható adatok körét, lehetővé téve a közvetlen információcserét.

Az Országgyűlés – Martonyi János külügyminiszter indítványára – kihirdette a fegyverkereskedelmet korlátozó szerződést. Az ENSZ Közgyűlése 2013. április 2-án fogadta el a világ első olyan fegyverkereskedelmi szerződését (Arms Trade Treaty, ATT), amely szabályozza a hagyományos fegyverek szinte teljes készletét, beleértve a lőszereket és a robbanószereket is, és az emberi jogi szerződésekben meghatározott alapelveket megszegő államoknak megtiltja a fegyverszállításokat.

(MTI)