A Kolozsváron megjelenő Magyar Kisebbség című nemzetpolitikai szemle és szerkesztősége kapta az idei Lőrincz Csaba-díjat. Az ünnepélyes díjátadót a négy éve elhunyt Lőrincz Csaba egykori helyettes államtitkár szülővárosában, a székelyföldi Sepsiszentgyörgyön tartották meg 2012. június 22-én.
Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára a Magyar Kisebbséggel kapcsolatban elmondta, hogy „a kisebbségi helyzetbe kényszerült magyar társadalmak, különösen az olyan szellemi műhelyek lehetnek a forrásai, mint ez a folyóirat és körülötte szerveződő közösség”. Véleménye szerint ezért a folyóirat példa lehet a hasonló szellemi műhelyek és közösségek számára.
Lőrincz Csabára emlékezve hangsúlyozta, hogy életcélja a nemzeti integráció volt, amely a magyarság határok feletti szolidaritását, összetartozási tudatát is jelenti. Lőrincz Csaba munkássága és a folyóirat szerepe között párhuzamot vonva a külügyi államtitkár arról beszélt, hogy „a valósággal való szembenézés útján a nemzet egyesítésének víziója közösséggé tesz minket”. Reményét fejezte ki, hogy „olyan irányba haladunk közösen, ahol egyre kevesebb az aggodalom és egyre több a reménység”.
A 90 éves múltra visszatekintő Magyar Kisebbség múltját a másfél évtizede újraindított folyóirat egyik szerkesztője, Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke, valamint Zákonyi Botond, a Magyar Külügyi Intézet igazgatója mutatta be. Zákonyi Botond a negyedévente megjelenő nemzetpolitikai szemle történetéről és jelentőségéről szólva elmondta, hogy az 1922-ben Jakabbfy Elemér által alapított Magyar Közösség 1942-ig kétheti lapként 480 lapszámot élt meg. Több évtizedes szünet után 1995-ben indult újra. Az elmúlt másfél évtizedben változatlan szerkesztői gárdája az erdélyi magyarságon belüli különböző politikai irányait jeleníti meg. A kisebbségi szempontból fontos gazdasági, társadalompolitikai, civil életbeli, politikai kérdéseket dolgoz fel, és a románok számára is aktuális témákkal foglalkozik.
(MTI, Külügyminisztérium)