Az Egyesült Államok mindenképpen fontos alakítója a világ eseményeinek, de a szoros amerikai-európai szövetség is lényeges, különösen biztonságpolitikai kérdésekben, mert a világnak Európára is szüksége van – mondta Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára egy, a magyar–amerikai kapcsolatokról rendezett nemzetközi konferencián 2013. április 22-én.

Az államtitkár a Magyar Külügyi Intézetben tartott tanácskozáson kiemelte: az Egyesült Államok biztonságpolitikai szempontból ugyan Ázsia felé fordul, de gazdasági érdekei továbbra is Európához kötik. Európa és az Egyesült Államok gazdasági kapcsolatainak megerősítésében pedig a NATO komoly szerepet játszhat, hiszen a biztonság garantálása elengedhetetlen a versenyképességhez – mutatott rá.

Kifejtette: Washington azért szentel több figyelmet az ázsiai régiónak, mert ott jelenleg több biztonságpolitikai kihívás van. Ugyanakkor az Európa és az Egyesült Államok közötti szorosabb gazdasági integráció kiszámíthatóbb, stabilabb helyzetet teremtene, ami az egész világnak érdeke. Magyarország éppen ezért kész konstruktív szerepet vállalni az európai–amerikai szabadkereskedelmi övezet létrehozásában - közölte.

Az államtitkár hangsúlyozta: Magyarország hálás az Egyesült Államoknak a hadereje fejlesztéséhez nyújtott segítségért, ennek köszönhetően több közös, sikeres műveletben vehettek már részt a két ország katonái. Úgy vélte, a jövőben együttműködhetnek a kiberbiztonság megteremtésében és más kutatási-fejlesztési kérdésekben is.

Kitért arra is, hogy a jövőben Magyarország nagyobb részt vállalhat a NATO költségeiből, ugyanis várhatóan az idei évtől emelkedik az ország GDP-je, így a GDP arányában meghatározott hozzájárulása is nő majd.

Németh Zsolt szerint a következő NATO-csúcstalálkozónak a szervezet bővítéséről is szólnia kell. Elsősorban a Nyugat-Balkán felé kell fordulniuk, mivel a térség még „lezáratlan ügyet” jelent, integrációja fontos feladata a szervezet hitelessége szempontjából is – fogalmazott.

Eleni Tsakopoulos Kounalakis budapesti amerikai nagykövet hangsúlyozta: Magyarország és az Egyesült Államok húsz éve fáradozik az erős kapcsolatok építésén, és ennek egyik legfontosabb eleme a katonai együttműködés. A két ország NATO-szövetségesként elkötelezett a demokrácia és szabadság védelme mellett - mondta.

Megjegyezte: napjainkban az egyik legnagyobb biztonságpolitikai kihívást az afganisztáni helyzet jelenti, és ennek kezelésében eredményesen működik együtt Magyarország és az Egyesült Államok.

Michael S. Repass vezérőrnagy, az Egyesült Államok európai speciális operatív hadtestének parancsnoka előadásában arról beszélt, hogy sikerült jól összehangolni a munkát Magyarországgal, ma már nagyon jól együttműködik a két ország, és Washington is tudja, hogy csak így lehet eredményes, mindenképpen szüksége van a szövetségeseire.

Hangoztatta, a szövetségesek függnek egymástól, műveleteik közben nem számít, ki melyik országból érkezett, mindenkit összeköt a közös cél. Az Egyesült Államok célja a jó kapcsolatok ápolása, az együttműködés folytatása Magyarországgal – közölte.

Siklósi Péter, a Honvédelmi Minisztérium helyettes államtitkára azt mondta, fontos cél a magyar–amerikai katonai együttműködés erősítése, és Washington nagy segítséget nyújt a magyar erők fejlesztéséhez. Várhatóan jövő tavaszig tart az afganisztáni művelet, de a kivonulás nem jelenti a végét a magyar-amerikai katonai együttműködésnek – vélekedett. Hozzátette: „bizonytalan világban élünk”, ezért fejlett, jól képzett haderőre mindig szükség lesz.

(MTI, Külügyminisztérium)