A legfontosabb cél a jelenlegi ukrajnai helyzetben, hogy el kell kerülni az ország destabilizálódását, a feleknek kezelniük kell a politikai feszültséget – mondta Martonyi János külügyminiszter a Gazdasági Rádió műsorában 2014. január 28-án.

A tárcavezető kiemelte: Ukrajna nagy és fontos ország, és „az utóbbi napok fejleményei már nagyon aggasztóak voltak”. Mindenkinek az az érdeke – Európának és Oroszországnak is –, hogy ne destabilizálódjon az ország.

Az ukrán kormány már lemondott, de nem tudni, mit hoznak a következő órák és napok – mondta, hozzátéve: 2014. január 29-én, szerda este Budapesten találkoznak a visegrádi országok miniszterelnökei, hogy megvitassák az ukrajnai helyzetet.

Martonyi János úgy vélte, „nagyon nagy hibát követett el az ukrán vezetés” azzal, hogy szinte az utolsó percben elállt az uniós társulási megállapodástól, az egyezményt évekig tárgyalták, a szöveget korábban már az ukrán parlament is elfogadta.

Úgy fogalmazott, hogy „az orosz diplomácia is egy meglehetősen komoly hibát követett el, rosszul mérték fel ezt a helyzetet, ezt valószínűleg most már ők is látják”. Az orosz érvelés szerint elfogadhatatlan lenne az orosz gazdaságnak, ha Ukrajna és az EU között szabadkereskedelem jönne létre, mert akkor az európai áruk elöntenék az ukrán piacot, és ennek következtében az ukrán termékek, amelyeket kiszorítanának az európaiak, elözönlenék az orosz piacot, hiszen Oroszországgal szintén fennáll a szabad kereskedelem – magyarázta. A külügyminiszter szerint ez azonban nem túl komoly érvelés, „emögött valamilyen más megfontolás van”. Ha van is aggodalom amiatt a szabad kereskedelem miatt, azt meg lehet oldani – tette hozzá.

Martonyi János hangsúlyozta: Magyarországnak mindenképpen az lenne az előnyös, ha Ukrajna közelebb kerülne az unióhoz. Ezért folynak a tüntetések is, a demonstrálók szerint a társulási megállapodás azt jelenti, hogy Európához közelednek, és ők európainak érzik magukat. Ezt az igényt komolyan kell venni, és ez nem korlátozódik az ország nyugati részére – mondta.

Kijelentette: Ukrajna modernizálódó, fejlődő ország akar lenni, és az ukránok többsége szerint a társulási megállapodás ebbe az irányba vezet. „Ezt valakik rosszul mérték fel, és ebből egy elég nagy baj származott”, így mindenkinek érdeke, hogy megoldást találjanak a kialakult helyzetre – mondta a külügyminiszter

(MTI)