Az EU-tagállamok külügyminisztereinek tanácskozásán lényegében általános támogatást élvezett az a célkitűzés, hogy Szerbia nyerje el a hivatalos uniós tagjelölti státust – közölte Martonyi János a Külügyek Tanácsa 2012. január 23-i ülése után, amelyen Irán ellen késleltetett olajembargó bevezetéséről döntöttek.

A magyar külügyminiszter elmondta, hogy csupán egy-két ország mutatott „óvatosságot” a szerb tagjelölti státus ügyében, de szerinte ezek sem ellenzik kifejezetten a tagjelölti jogállás megadását.

Martonyi szerint Szerbia és Koszovó viszonyában tisztázandó még az a kérdés, milyen módon, milyen név alatt vehet részt Koszovó regionális tanácskozásokon úgy, hogy jelenléte ne váltsa ki a koszovói önálló államiságot mindmáig el nem ismerő Szerbia bojkottját. A miniszter reményének adott hangot, hogy erre a kérdésre sikerül megoldást találni.

A tagjelölti státus megadása segítheti az Európa-barát erőket Szerbiában

Emlékeztetett: Magyarország jelentős szerepet játszott abban, hogy a tavaly decemberi EU-csúcson kitűzött menetrend értelmében Szerbia tagjelölti státusáról már februárban állást kíván foglalni a a bővítési kérdésekben is illetékes Általános Ügyek Tanácsa. Ezt követően az állam-, illetve kormányfőket tömörítő Európai Tanács március elején esedékes ülésén a legmagasabb szinten meg kívánják erősíteni ezt a döntést. Január 23-án a külügyminiszterek csak a februárra tervezett döntést előkészítő eszmecserét tartottak.

Martonyi János felhívta a figyelmet arra, hogy Szerbiában május 6-án parlamenti választásokat rendeznek. Úgy vélekedett, fontos, hogy Szerbia akkor kapja meg a tagjelölti jogállást, amikor az segíteni tudja az Európa-barát erőket.

A külügyminiszter kitért az Általános Ügyek Tanácsa január 27-re összehívott ülésére is, melynek alapvető célja a három nappal későbbre kitűzött EU-csúcstalálkozó előkészítése. Martonyi jelezte, hogy az Általános Ügyek Tanácsa lésén hivatalos napirendi pontként nem szerepel Magyarország, de a „bármi egyéb téma” keretében bárki felvetheti az elmúlt időszak magyar törvényalkotási folyamatáról az EU-val folytatott párbeszéd ügyét. A magyar diplomácia irányítója elképzelhetőnek mondta, hogy lesz, aki kérdéseket tesz fel a témában.

Kötelezettségszegési eljárások: Magyarország a problémakör jogi keretére összpontosít

A Magyarország ellen január 17-én elindított kötelezettségszegési eljárások kapcsán Martonyi hangsúlyozta, hogy a magyar kormány a problémakör jogi keretére összpontosít. A cél az, hogy megoldásra jussanak az unióval a lehető legtöbb kérdésben – mondta. Felhívta a figyelmet arra, hogy a mostani munka más légkörben folyik, mint amilyenben a múlt heti európai parlamenti (EP) ülés lezajlott. Az EP-ben politikai álláspontokat szembesítenek egymással, a mostani tevékenységet azonban szakszerűség és tárgyszerűség jellemzi, ahol érveket és ellenérveket mérlegelnek – tette hozzá a külügyminiszter.

Késleltetett olajembargó Irán ellen

Az EU-országok külügyminiszterei megállapodtak arról, hogy az EU július 1-jéig késleltetett olajembargót vezet be Irán ellen, a teheráni központi bankot pedig szankció alá helyezi, hogy a rezsim ne tudja finanszírozni nukleáris programját.

Az intézkedés értelmében azonnali tilalmat mondanak ki iráni nyersolaj és olajtermékek importjáról szóló új szerződések megkötésére. Az érvényben levő szerződéseket azonban csak bő öt hónapos, július 1-jéig tartó átmeneti időszak beiktatásával mondják fel, addig tehát e szerződések alapján történhetnek kölcsönös teljesítések. A külügyminiszterek emellett megtiltották az olajipari szektorban használatos kulcsfontosságú technológia szállítását Iránba, valamint közös vállalkozások létesítését Iránnal.

Május 1-je előtt felülvizsgálatot tartanak, hogy áttekintsék, nem változott-e a helyzet, továbbra is indokolt-e július elsejével életbe léptetni a teljes embargót.

Az Irán elleni büntetőintézkedések szigorítása kiterjed a teheráni jegybank Európában elérhető vagyonának befagyasztására és arra is, hogy az iráni központi bankkal, illetve más közintézményekkel ezentúl tilos kötni arany-, nemesfém-, illetve gyémántügyletet. Nem szabad a továbbiakban Iránnak eladni meghatározott, érzékenynek minősített, kettős rendeltetésű árucikkeket.

Irán tagadja ugyan, de nem tudta eloszlatni a nemzetközi közösség azon gyanúját, hogy urándúsító programja nem békés, hanem katonai célokat szolgál. Catherine Ashton, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője a Külügyek Tanácsa ülésére érkezve hangsúlyozta: az embargó szigorítása csupán az egyik iránya az unió tevékenységének. A másik irány a tárgyalásokra törekvés: az embargó szigorításával Teheránt lényegében az érdemi párbeszéd folytatására akarják rábírni.

Martonyi János magyar külügyminiszter újságíróknak nyilatkozva lényegesnek minősítette az Irán elleni szankciók szigorítását. Egyúttal – Ashtonhoz hasonlóan – hangsúlyozta azt is, hogy a szankciókkal a tárgyalásokat akarják kikényszeríteni, és aki ezzel a céllal nyúl a szankció eszközéhez, az egyben kizárja a katonai opciót. A bankszankciókat illetően Magyarország kezdeményező volt, az olajembargót pedig elfogadja – tette hozzá.

A Szíria elleni szankciókat szigorítják, a Mianmar ellenieket enyhítik

A külügyminiszterek hétfői brüsszeli tanácskozásán áttekintették a szíriai helyzetet is. Úgy döntöttek, hogy szigorítják a Damaszkusz elleni szankciókat. 22 szíriai biztonsági tisztviselővel és nyolc vállalattal bővítették a büntetőintézkedésekkel sújtott természetes, illetve jogi személyek listáját. A szankció a jogi személyek esetében az EU-ban elérhető javak zárolását – alapvetően a bankszámlák befagyasztását – jelenti, míg a természetes személyek esetében ez kiegészül uniós beutazási tilalommal.

A délkelet-ázsiai Mianmar – a volt Burma – elleni szankciók esetében az enyhítés megkezdéséről döntöttek az uniós külügyminiszterek. Az országban ugyanis ígéretes változások indultak be az elmúlt hónapokban. Az EU azonban egyelőre nem szünteti meg az összes büntetőintézkedést, csupán a vízumtilalmi intézkedéscsomagon enyhít, mert szeretné látni a kedvező demokratizálási folyamat további kibontakozását. Mianmarban április 1-jén választásokat tartanak.

(MTI, eu.kormany.hu)