Martonyi János külügyminiszter szerint nagyon jól fejlődnek a kapcsolatok az EU és a Délkelet-ázsiai Országok Szövetsége (ASEAN), valamint Magyarország és az ASEAN között, és fontos érdekünk a további kapcsolatépítés.

A Budapesten 2012. október 11-12-én rendezett, a Magyarország és a délkelet-ázsiai térség közötti együttműködési lehetőségek feltérképezését célzó nemzetközi konferencián a tárcavezető kifejtette: Magyarország fordulóponthoz érkezett, mert nagy politikai és gazdasági változások mennek végbe a világban, és ezekre minden országnak reagálnia kell. Emellett a magyar külpolitikában is fordulatot jelent a globális nyitás, amelynek fontos eleme a keleti nyitás – mutatott rá. A keleti nyitást bizonyítja az is, hogy az idei nagyköveti értekezletre, augusztus végén Szurin Picuvant, az ASEAN főtitkárát hívták meg, hogy tartson előadást a diplomatáknak. A miniszter elmondta, több ASEAN-országgal is szabadkereskedelmi megállapodás megkötéséről tárgyal az EU, és Magyarország támogatja, ösztönzi ezeket a tárgyalásokat.

Kiss Zoltán, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara alelnöke köszöntőjében hangsúlyozta, könnyebb lehet a kilábalás a gazdasági nehézségekből, ha Magyarország nemcsak az EU, hanem más térségek irányába is nyit. A keleti nyitás a kormánynak is kiemelten fontos, ezt bizonyítja, hogy több ázsiai országgal gazdasági vegyes bizottságokat hoznak létre, és több látogatást is tettek a kormány tagjai a térségben – fogalmazott. Hangoztatta, már a kétnapos fórum elején komoly eredmények születtek a gazdasági kapcsolatépítésben, ami azt mutatja, hogy jó irány a keleti nyitás. A jövő év elejére is konferenciát és üzletemberi fórumot terveznek az együttműködés szorosabbra fogásáért a délkelet-ázsiai térséggel – közölte.

A Külügyminisztérium, a Nemzeti Külgazdasági Hivatal, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara, valamint a Magyar Külügyi Intézet által szervezett kétnapos eseményen több mint 120 kormányzati tisztviselő, üzleti döntéshozó és civil szervezetek képviselője vesz részt Magyarországról és az ASEAN-tagállamokból. A rendezvény második napján üzleti fórumot tartanak a Magyar Külügyi Intézetben.

Az ASEAN 1967-ben alakult. Tíz tagállamában (Brunei, Fülöp-szigetek, Indonézia, Kambodzsa, Laosz, Malajzia, Mianmar, Szingapúr, Thaiföld és Vietnám) hatszázmillióan élnek.

(MTI,Külügyminisztérium)