Martonyi János, William Hague brit és Yun Byung-se koreai külügyminiszterekkel közösen megnyitotta a 2013-as Szöuli Kibertér Konferenciát. A rendezvényt üdvözölte a koreai köztársasági elnök, Park Geun-hye, valamint videóüzenetet küldött az ENSZ főtitkára. Közlemény.

London és Budapest után 2013. október 17. és 18. között Szöulban folytatódott a kibertér kihívásairól szóló nemzetközi politikai párbeszéd, melynek célja, hogy a kibertér szabályozásáról egyetértés szülessen.

fotó: Külügyminisztérium

Magyarország a globális nyitás jegyében meghatározó szerepet játszik a kibertér szabályozásáról szóló nemzetközi párbeszédben, így a konferencia tartalmi előkészítésében is aktívan részt vettünk. Egyre élesebben rajzolódnak ki az egymással szembenálló narratívák közötti különbségek, melyek elsősorban az állam szabályozó szerepének, jogosítványinak és lehetőségeinek, valamint a kibertérben érvényesülő viselkedési normák eltérő értelmezéséből adódnak.

A szöuli konferencia fordulatot hozott az eddigi tárgyalási folyamatban: sikerült leltárt készítenie a közösen elfogadott elvekről és álláspontokról, kiindulópontot képezve a további egyeztetésekhez.

Martonyi János a megnyitó ünnepségen elmondott beszédében kiemelte: a gazdasági szféra szereplői közül kiemelkedhetnek és recessziókat élhetnek túl azok, akik előnyükre használják ki a technológia adta lehetőségeket. Számtalan példa illusztrálja, hogy miként vált a gazdaság motorjává ez a korábban csak kiegészítő lehetőségként kezelt terület. Mindeközben a technika vívmányaival visszaélők is töretlenül fejlődnek, és sajnos egyre gyakrabban sikeresen használják ki a kibertér nyújtotta lehetőségeket. A kibertérben az állampolgárokra, kormányokra leselkedő veszély éves szinten csaknem folyamatosan megduplázódik, az internetes bűnözés mértéke 2012-ben meghaladta a világ drogkereskedelmének árbevételét.

A kibertér biztonságossá tételében a kormányoknak is meghatározó szerepet kell játszaniuk, szorosan együttműködve az összes érintettel. A szabályozás kizárólag többszereplős modellben, közös felelősségvállaláson alapuló együttműködéssel valósítható meg. Nincs szükség új szabályozók elfogadására, a jelenleg rendelkezésre álló jogi eszközöket – így a nemzetközi és humanitárius jogot, az emberi jogokat – kell tudni átültetni és alkalmazni.

Magyarország kormánya felismerve a kibertér használatából eredő nemzetbiztonsági problémákat, 2013. március 21-én közzétette Magyarország Nemzeti Kiberbiztonsági Stratégiájáról szóló kormányhatározatot, valamint 2013. július 1-én életbe léptette az információbiztonsági törvényét melyek célja, hogy a magyar kiberteret szabad, biztonságos és innovatív környezetté alakítsa át a kormányzat, a civil, a gazdasági és a tudományos terület szereplőinek részvételével.

A koreai köztársasági elnök külön fogadta a magyar és a brit külügyminisztert Az államfő Martonyi Jánosnak megerősítette: a Koreai Köztársaság is készül a magyar–dél-koreai diplomáciai kapcsolatok 2014-ben esedékes 25. évfordulójának megünneplésére és pozitívan reagált a magyar külügyminiszter által megerősített budapesti meghívásra. Park elnök asszonnyal áttekintették a két ország közötti kapcsolatok alakulását és főbb eredményeit, köztük a magyarországi koreai befektetések lehetőségeit. A jubileumi év előkészítéseként és a kapcsolatok szorosabbra fűzése érdekében a közeli jövőben több magas szintű látogatásra is sor kerül.

Martonyi János a konferencia margóján eszmecserét folytatott Ghána, Ruanda, Észtország, Finnország, Svédország, Sri Lanka, Izrael, Ausztrália, Thaiföld és Indonézia külügyminisztereivel.

A magyar külügyminiszter találkozott Sohn Bong-rak pohangi tiszteletbeli konzullal, akinek új felhatalmazó okiratot adott át változik. A szöuli magyar nagykövetségen tartott ünnepségen Martonyi János – utalva a nemrég lezajlott budapesti tiszteletbeli konzuli konferenciára is – hangsúlyozta, hogy kiemelt jelentőséget tulajdonítunk a tiszteletbeli képviselők munkájának a gazdasági, kulturális és tudományos, valamint a turisztikai kapcsolatok fejlesztésében. Nagyra értékeljük Shon Bong-rak munkáját az általános kapcsolatépítésben és hálásak vagyunk mindazért, amit a 2011-es Liszt centenáriumi év itteni rendezvényeiért és a 2013 elején megtartott szöuli Speciális Olimpia során a magyar delegáció támogatása terén tett. Shon bong-rak 2002 óta Magyarország tiszteletbeli konzulja.

(Külügyminisztérium)