Laosz fővárosában 2012. november 5-6. között kerül megrendezésre az Ázsia–Európa Találkozó (ASEM – Asia–Europe Meeting) 9. Állam- és Kormányfői Csúcstalálkozója. Az ázsiai és európai országok közötti együttműködés egyik legfontosabb fórumának számító rendezvényen Martonyi János külügyminiszter képviseli Magyarországot. A külügyminiszter hozzászólásában a víz fenntartható fejlődésben betöltött kiemelt szerepéről és a fenntartható vízgazdálkodásról beszélt.

Az ASEM fórumot az Európai Unió tagállamai és az alapító ázsiai partnerek 1996-ban hozták létre. A vientianei találkozón a politikai, a gazdasági és a szociális-kulturális együttműködés három pillérére épülő konzultatív fórumhoz három új tagállam csatlakozott: Norvégia és Svájc az európai, míg Banglades az ázsiai oldalon. A mára több mint félszáz tagot számláló ASEM-fórum hazánk számára méretét és politikai-gazdasági érdekérvényesítő képességét messze meghaladó mértékű láthatóságot biztosít. A kétévente sorra kerülő Csúcstalálkozók közötti időszakban az ASEM folyamatot koordináló Külügyminiszteri Értekezlet legutóbbi ülése, a magyar EU-elnökség legnagyobb létszámú rendezvényeként, 2011. június 6-7. között Gödöllőn került megrendezésre.
A Vientianei Csúcstalálkozón a résztvevők megbeszélést folytattak a globális gazdasági és pénzügyi válság fölszámolására irányuló regionális együttműködés lehetőségeiről, a fenntartható fejlődés, az energia-, élelmiszer- és vízbiztonság, illetve a klímaváltozás összefüggéseiről, az emberi jogok biztosításának elősegítéséről, valamint a regionális és nemzetközi politikai és biztonsági helyzet legfontosabb kérdéseiről.
Magyar részről kiemeltük, hogy a fenntarthatóság érdekében a globális vízpolitikában szorosabb, integrált nemzetközi együttműködésre van szükség, és szeretnénk, ha víz kérdése hangsúlyosabb szerephez jutna az ASEM kooperációban is. A fenntartható vízgazdálkodás kérdését fejlesztéspolitikánk prioritásaként olyan több területen átívelő problémakörnek tekintjük, amely átfogó regionális fejlesztési programok közös megvalósítására nyújthat lehetőséget, beleértve a regionális és régióközi gazdasági kapcsolatrendszer kiszélesítését, az infrastrukturális fejlesztéseket, a klímaváltozás és környezetvédelem kérdéseit, a víz- és élelmiszerbiztonságot, a katasztrófakezelési és megelőzési kooperációt, a szennyvízkezelést, a mezőgazdaságot és vidékfejlesztést, a szegénység felszámolását, az energiabiztonságot és a fenntartható fejlődéshez kapcsolódó egyéb területeket.
Felhívtuk a figyelmet a fenntartható vízgazdálkodás, továbbá a vízzel összefüggő fejlesztési kérdések, illetve a Duna és Mekong makrorégiók közötti együttműködés és tapasztalatcsere elősegítéséről 2012. június 20-22. között Budapesten (kínai, laoszi, román, thaiföldi és vietnami előadók részvételével) megrendezésre került ASEM szakpolitikai szemináriumra. Az ASEM tagállamok jóváhagyták a budapesti rendezvényen elfogadásra került ’Budapest Kezdeményezés’ című dokumentumba foglalt magyar javaslatot, hogy az első ASEM Fenntartható Fejlődés Szeminárium magyarországi megrendezésével induljon útjára az éves rendszerességgel sorra kerülő ASEM Fenntartható Fejlődés Párbeszéd (ASEM Sustainable Development Dialogue). A következő rendezvény házigazdája jövőre Vietnám, majd azt követően Románia lesz.
Tájékoztattuk a partnereket, hogy hazánk a regionális kereteken túl, a globális színtéren is aktív résztvevője a vízpolitikának. Támogatjuk a RIO+20 ENSZ Fenntartható Fejlődés Konferencia döntését a Fenntartható Fejlődési Célok (SDG) kialakításáról. Az ENSZ égisze alatt életre hívott „Víz Barátai Csoport” (Friends of Water) egyik kezdeményezőjeként vállaltuk a vízgazdálkodás terén a víz és szanitációra vonatkozó ENSZ Fenntartható Fejlődési Cél (SDG) kidolgozását. Kezdeményezésünk eredményeiről a 2013 őszére tervezett magyarországi vízügyi ENSZ-konferencián tervezzünk tájékoztatást adni.
A találkozó margóján több kétoldalú találkozóra is sor kerül ázsiai partnerekkel.

(MTI,Külügyminisztérium)