Martonyi János 2011. november 23-án részt vett a magyar vezetésű afganisztáni tartományi újjáépítési csoport (PRT) működtetésére és az ahhoz kapcsolódó kormányzati tevékenységre létrehozott kormánybizottság ülésén.

Afganisztán a tágabb közép-ázsiai térség egyik legtörékenyebb állama, amelyet évtizedeken át belső harcok és külső megszállás sújtottak. A nemzetközi közösség 2002 óta katonai erővel és civil támogatással próbálja stabilizálni a belső viszonyokat, egyúttal olyan pályára állítani az ország fejlődését, amely működő gazdaságra és belső igazgatásra, kiegyensúlyozott regionális és nemzetközi együttműködésre támaszkodva biztosítja az ország működőképességét.

Magyarország 2003 óta vállal szerepet a nemzetközi közösség afganisztáni erőfeszítéseiben.

A PRT kormánybizottsági ülésen jelen volt Munszi Abdul Madzsíd, Baghlan tartomány kormányzója, valamint Rasul Khan, a Baghlan tartományi súra elnöke is. Martonyi János a tárgyalást követően elmondta, hogy a nemzetközi erők afganisztáni szerepvállalásában a katonai helyett egyre nagyobb hangsúlyt kap a polgári feladatok ellátása. Ezek között említette a képzéseket, a kormányzási és közigazgatási képességek javítását, valamint a fejlesztési együttműködést, amelyekben Magyarország is részt vesz.

Az ülésen elfogadták a Magyarország afganisztáni szerepvállalására vonatkozó középtávú stratégiát is.

Munszi Abdul-Madzsíd az ülés után úgy nyilatkozott, 2014-ben csak akkor érhet véget a nemzetközi közösség katonai szerepvállalása az országban, ha javul a biztonsági helyzet, nő az emberek biztonságérzete, és megvalósulnak a tervezett fejlesztések. A kormányzó szerint fontos feladat a védelmi képességek javítása, hogy a nemzetközi közösség kivonulása után megvédhessék magukat, továbbá a munkanélküliséget is csökkentő fejlesztések, mint például a mezőgazdasági, bányászati és energiaellátási projektek.

Munszi Abdul Madzsid köszönetét fejezte ki azért, hogy Magyarország gazdasági nehézségei ellenére is komoly szerepet vállal Afganisztánban.

(kormany.hu)