A Visegrádi Együttműködés cseh elnökségének programja keretében 2012. március 5-én Martonyi János részt vett a prágai kibővített V4 külügyminiszteri találkozón, amelynek témája a Keleti Partnerség volt. Az eseményre meghívást kapott a visegrádi, a balti és keleti partnerországok külügyminiszterei mellett az EU Tanácsának soros elnökségét ellátó Dánia külügyminisztere, Catherine Ashton kül- és biztonságpolitikai főképviselő valamint Stefan Füle bővítési- és szomszédságpolitikai biztos is.
Az eredetileg a magyar elnökség idején született kezdeményezésre indult keleti partnerségi találkozók sorában immár harmadik alkalommal találkoztak a külügyminiszterek.
A kibővített külügyminiszteri találkozó – amelyet minden év őszén a Nyugat-Balkán vonatkozásában is megrendeznek a V4-ek – ma már az egyik legfontosabb konzultációs keretté nőtte ki magát, és jó alkalmat biztosít az EU Keleti Partnerség programjával kapcsolatos kérdéskörök, igények áttekintésére, egyben hozzájárul ezen országok euro-atlanti közeledésének érdemi előmozdításához is.
A visegrádi országok külpolitikai együttműködésének fontos pillére a keleti partnerek (Azerbajdzsán, Belarusz, Georgia, Moldova, Örményország és Ukrajna) euro-atlanti közeledésének támogatása, demokratikus átalakulási és integrációs tapasztalataink megosztása. Az idei találkozó fő célja az aktuális kérdések áttekintésén túl a Visegrádi Csoport új Keleti Partnerség Programjának elindítása volt.
A Nemzetközi Visegrádi Alap (NVA) tavalyi soros magyar elnöksége alatt egyeztetett és kidolgozott program jelentős mértékben járulhat hozzá a keleti partnerországokban az európai értékek és normák átvételéhez, valamint a civil társadalom erősödéséhez az NVA támogatásával megvalósuló projektek révén. A V4-ek 2012-től - harmadik országokkal is együttműködve - nagyobb volumenű visegrádi zászlóshajó-projektek, és kisebb, a pályázási gyakorlat elsajátítását is segítő programok megvalósításával, valamint egyetemi tanulmányi és ösztöndíj program elindításával kívánják támogatni a Keleti Szomszédságpolitika célországait.
A programok további deklarált célja a térség országai közötti kapcsolatok fejlesztése, a határokon átnyúló és regionális együttműködés fokozása az érintett országokban működő civil szervezetek, egyetemek, diákok és önkormányzatok bevonásával. A lehetőségek megismertetésének érdekében a Visegrádi Alap hamarosan önálló honlapot, valamint tájékoztató kampányt indít a V4 és a keleti partnerországokban.
Martonyi János külügyminiszter a találkozó kapcsán hangsúlyozta, a V4 Keleti Partnerség program jól demonstrálja a Visegrádi Együttműködés inkluzív jellegét. A V4 mára a sikeres regionális együttműködés védjegyévé vált. A magyar diplomácia vezetője fontosnak tartja a V4 Keleti Partnerség és a Visegrádi Együttműködés nyugat-balkáni aktivitásai közötti egyensúly biztosítását.
(kormany.hu)