Az Európai Unió Külügyek Tanácsa (KüT) 2011. július 18-án Brüsszelben megtartott ülésén a magyar kormányt Martonyi János külügyminiszter képviselte.

A külügyminiszterek eszmecserét folytattak a közel-keleti békefolyamatról, s kinyilvánították, hogy sürgős előrelépés szükséges az izraeli-palesztin konfliktus megoldását jelentő két különálló állam létrehozása tekintetében, továbbá felhívták az érintett felek figyelmét a felelősségvállalás, illetve a közvetlen és érdemi tárgyalások szükségességére.

A déli szomszédság kapcsán a külügyminiszterek áttekintették Szíria, Libanon és Líbia aktuális kérdéseit, és mindhárom országot érintően tanácsi következtetéseket fogadtak el. Amíg a polgári lakosság elleni erőszak alkalmazásának véget nem vetnek, és döntő mértékű haladás nem mutatkozik a demokratikus átmenet irányában, az Európai Unió "folytatja és továbbfejleszti" jelenlegi politikáját Szíriával kapcsolatban, beleértve a célzott szankciók alkalmazását is. Martonyi János külügyminiszter a találkozón elmondta: Magyarország egyetért azzal, hogy Szíriával kapcsolatban nem szabad rendszerváltásról beszélni, de a tömeges emberi jogsértéseket tagadni nem lehet, és folytatni kell a szankciókat.

Ami a szintén büntetőintézkedésekkel sújtott Líbiát illeti, az EU megerősítette, hogy továbbra is eltökélt a civilek védelme mellett, és növeli a nyomást Kadhafi rezsimjére. Megerősítette az Európai Unió, hogy folytatja a humanitárius erőfeszítéseket, valamint a civil társadalom támogatását is.

Az EU egy stabil, gazdaságilag virágzó, szuverén és demokratikus Líbia építését kívánja támogatni, az átmenetet a helyi erőknek kell irányítaniuk.

A miniszterek ismét hangsúlyozták, hogy a bengázi ellenzék alakította Átmeneti Nemzeti Tanácsot legitim politikai tárgyalópartnernek tekintik. Egyúttal felhívták a figyelmet a Tanács pénzügyi nehézségeire, és jelezték, hogy szükség esetén akár a nemzetközi szankciók alkalmazása során befagyasztott líbiai javakból is készek segíteni ezen a problémán.

A találkozón Catherine Ashton, az EU külügyi főképviselője bejelentette, hogy továbbra is Magyarország képviseli az Uniót Líbiában. Ez technikai jellegű misszió, amely a humanitárius segítségnyújtásra és konzuli védelemre koncentrál. A főképviselő köszönetet is mondott az eddigi magyar segítségért, kiemelve a tripoli magyar nagykövet kiváló munkáját.

A KüT ülésén a résztvevők hivatalosan jóváhagyták Bernardino León kinevezését a dél-mediterrán térségért felelős uniós különmegbízotti posztra, valamint Peter Soerensen kinevezését a Bosznia-hercegovinai uniós különmegbízotti posztra.

A külügyminiszterek a fentieken túl eszmét cseréltek az EU klímadiplomáciai lépéseinek szükségességéről, tekintettel az éghajlatváltozásnak a globális növekedésre gyakorolt negatív hatásaira.

A külügyminiszterek a munkaebéd során kitértek Pakisztán és Afganisztán témakörére is. Afganisztán kapcsán egyetértettek abban, hogy a szövetséges erőknek legkésőbb 2014 végéig át kell adniuk a biztonsági feladatok ellátását az afgán hatóságoknak az ország teljes területén. Arról is döntött a Tanács, hogy megvizsgálja a 2013-ig mandátummal rendelkező uniós rendőri misszió meghosszabbításának lehetőségét.

(kormany.hu)