Martonyi János külügyminiszter a magyar kormány képviseletében július 26-án Brüsszelben részt vett a Külügyek Tanácsa (KüT) és az Általános Ügyek Tanácsa (ÁüT) soron következő ülésein.
A Külügyek Tanácsának ülése:
A Külügyek Tanácsának napirendjén számos kiemelt külpolitikai téma szerepelt: így többek között Szudán helyzete, a közel-keleti békefolyamat, Irán, Nyugat- Balkán valamint Grúzia.
A külügyminiszterek Szudánnal kapcsolatos tanácskozásuk során átfogó stratégiai vitát folytattak az Európai Unió szudáni szerepvállalásáról. A Tanács által elfogadott következtetésekben az EU az Átfogó Békemegállapodás (CPA) teljes körű végrehajtására szólított fel, továbbá deklarálta az EU kooperációs készségét a stabilizációban érintett többi szereplővel (szudáni felek, ENSZ, Afrikai Unió, USA, stb.) folytatott válságkezelési együttműködésre.
Irán kapcsán a Tanács az ENSZ BT 1929. sz. határozata, és a júniusi Európai Tanács döntésének irányvonalait követve átfogó szankciós csomagot fogadott el az iráni energiaszektor elleni keményebb megszorításokról. Az uniós szankciók az olaj- és gáziparral kapcsolatos kereskedelem mellett a pénzügyi szolgáltatásokra is kiterjednek, és közvetlenül érintik az Iszlám Köztársaság atomiparában jelen lévő személyeket és vállalatokat is. A tanácsi következtetések a szankciók megerősítése mellett a konstruktív diplomáciai dialógust is kifejezték.
Catherine Ashton, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője külön napirendi pontban tájékoztatta a minisztereket közel-keleti útjáról, részletesen kitérve a gázai fejlemények értékelésére.
A miniszterek tanácskozásuk során egyetértettek abban, hogy a Nyugat-Balkán integrációs folyamata a „Thessaloniki Agenda”- ban foglalt szempontok szerint folytatódhat. A régiós európai perspektíva újabb megerősítésén túlmenően – Catherine Ashton és Stefan Füle szomszédságpolitikai- és bővítési ügyekért felelős uniós biztos tájékoztatása alapján - részletesen értékelték a bosznia-hercegovinai helyzetet. A miniszterek megállapodtak abban, hogy az Európai Uniónak az őszi boszniai választások alkalmával növelnie kell helyi jelenlétét, és tovább kell ösztönöznie az ország integrációs erőfeszítéseit.
A Nemzetközi Bíróság (ICJ) 2010. július 22-én publikált koszovói tanácsadói véleményének értékelése kapcsán a tagállamok megerősítették készségüket, hogy segítsék, előmozdítsák a Belgrád és Pristina közötti békés dialógust egy hatékonyabb és gyümölcsözőbb együttműködés reményében. Martonyi János külügyminiszter ennek kapcsán megjegyezte: az uniós tagországok továbbra is az EU-ban látják mind Szerbia, mind Koszovó jövőjét. "A jogi vita lezárult, tehát a státus kérdését - legalábbis a tagállamok túlnyomó többsége - lezártnak tekinti. Nem ezzel kell foglalkozni, hanem a konkrét kérdésekkel, és természetesen mindkét országnak meg kell adni azt a lehetőséget, hogy a bővítési folyamatban részt vegyen" - fűzte hozzá. A magyar álláspont szerint megfelelő empátiával kell kezelni a szerb kormány helyzetét is, világos, hogy Szerbiában ez alapvetően belpolitikai kérdés, de egyértelművé és világossá kell tenni: Koszovó státusa nem tárgyalható, rendezettnek tekinthető – mondta a magyar külügyminiszter.
Az Általános Ügyek Tanácsának ülése:
A külügyminisztereket az Általános Ügyek Tanács ülésén tájékoztatták az Európai Unió soros belga elnökségének programjáról.
A magyar külügyminiszter az ülést követő sajtótájékoztatón hangsúlyozta, a program Magyarországot közvetlenül érdekli, hiszen a belga elnökség alatt elfogadott döntések jelentős részének a végrehajtása a 2011 első felében esedékes magyar EU-elnökségre vár. A tanácsülésen szó volt az EU gazdasági kormányzásáról is. Ennek rendszerét ugyan idén létrehozzák, de a tényleges alkalmazására már a magyar elnökség alatt kerül sor.
A tanácskozáson megerősítették, hogy kedden megkezdődhetnek Izlanddal az EU- csatlakozási tárgyalások.
Martonyi János a tanácsülések előtt tájékoztatta Catherine Ashtont, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselőjét a Délkelet-Ázsiai Országok Szövetségének (ASEAN) múlt heti hanoi tanácskozásáról, ahol a magyar külügyminiszter Ashton felkérésére az EU képviseletében tárgyalt.
(kulugyminiszterium.hu)