Martonyi János külügyminiszter a magyar kormány képviseletében október 25-én részt vett a Külügyek Tanácsa (KüT) és az Általános Ügyek Tanácsa (ÁüT) ülésén.
A luxemburgi üléseken az Európai Unió külügyminiszterei tanácskoztak a csütörtök-pénteken esedékes brüsszeli csúcs előkésztéséről, továbbá napirenden szerepelt Szerbia csatlakozási kérelmének véleményezése is. Úgy döntöttek, hogy a kérelmet véleményezésre átküldik az Európai Bizottságnak, az unió legfőbb végrehajtó testületének. Ezzel méltányolták, hogy Belgrád „érett magatartást tanúsított” a Koszovóval párbeszédet kezdeményező ENSZ- közgyűlési határozat szeptemberi meghozatalakor.
Az Európai Bizottság a várakozások szerint a jövő év második felében alakítja ki a véleményét arról, hogy Szerbia felkészült-e a csatlakozási tárgyalások megkezdésére. Martonyi János felhívta a figyelmet arra: ha ez a menterend érvényesül, akkor a jövő év első felében esedékes magyar EU-elnökségnek nem lesznek rendkívüli teendői a szerb csatlakozás ügyében.
Az EU-külügyminiszterek tanácskozásán szó volt a november 20-i lisszaboni EU-USA csúcstalálkozó előkészítéséről is. Martonyi János szerint a csúcstalálkozón egyfelől a biztonsági kérdésekre kell hangsúlyt helyezni, másfelől stratégiai lendületet kell adni a transzatlanti gazdasági tanács tevékenységének.
Kubával kapcsolatban az uniós külügyminiszterek abban állapodtak meg, hogy egyelőre hatályban marad a kommunista szigetországgal szemben korábban megfogalmazott közös politika. Ennek értelmében belső változásokat várnak Kubától az esetleges párbeszéd fejében. Az egyelőre szerény mértékű kubai változások - így például ellenzéki személyek szabadon engedése - nyomán azonban most úgynevezett "reflexiós időszak" veszi kezdetét, és ez alatt Catherine Ashton, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője megvizsgálja az esetleges puhatolózó tárgyalások lehetőségét. Ezek azonban nyilván még csak alacsonyabb szintű tárgyalások lehetnek: maga Ashton azt mondta, hogy egyelőre nem tervez kubai látogatást.
Martonyi János a luxemburgi külügyminiszteri tanácskozás közben külön kétoldalú megbeszélést is folytatott Catherine Ashtonnal. Az uniós főképviselő felkérte a magyar külügyminisztert arra, hogy a 2011-es magyar elnökség alatt lássa el az unió részéről a társelnöki tisztet az EU-Tádzsikisztán és az EU-Üzbegisztán társulási tanácsülésen.
(kulugyminiszterium.hu)