2011. március 29-én Londonban David Cameron brit miniszterelnök és William Hague külügyminiszter a Líbiában kialakult helyzetről széles körű nemzetközi részvétellel tartott konferenciát, amelyen Magyarországot Martonyi János külügyminiszter képviselte. A konferencián jelen volt az ENSZ és a NATO főtitkára, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője, emellett az Arab Liga és az Iszlám Országok Szervezetének delegációja is.

A konferencia célja az volt, hogy a regionális szereplők jelenlétében számba vegye az ENSZ Biztonsági Tanácsa 1970. és 1973. számú határozatai végrehajtásának érdekében eddig tett lépéseket, értékelje a líbiai helyzetet, és áttekintse a civilek elleni erőszak megakadályozása érdekében szükséges további lépéseket.

A konferencián soros elnöki rendszerben működő nemzetközi kontaktcsoport életre hívásáról is döntöttek; az elnöki teendőket a térségi és térségen kívüli országok látják majd el. A csoport feladata a Líbia támogatását célzó nemzetközi erőfeszítések általános politikai irányítása, szoros együttműködésben az ENSZ-szel, az Afrikai Unióval, az Arab Ligával, az Iszlám Országok Szervezetével és az EU-val.

A részvevők közös záróközleményükben egyetértettek abban, hogy Kadhafi líbiai vezető és rezsimje „teljesen elveszítette törvényességét", és tetteiért felelősségre vonással kell számolnia. Hangsúlyozták, hogy a konferencia egyetlen részvevőjének sem feladata a líbiai kormány megválasztása; ugyanis erre csak a líbiai nép jogosult.

A nyilatkozat szerint a nemzetközi hadikoalíció eddigi fellépése sikeresen védett meg számtalan civilt Kadhafi fegyveres erőitől, és gyakorlatilag megsemmisítette Kadhafi légierejét.

Martonyi János elmondta, hogy az értekezlet egyik fő témája a majdani líbiai politikai átalakulás volt. A magyar külügyminiszter szerint ebben a közép-európai rendszerváltások tapasztalatai különösen hasznosak lehetnek.

Hangsúlyozta ugyanakkor: ez nem azt jelenti, hogy a líbiai rendszerváltozást bárki is kívülről végre akarná hajtani. A nemzetközi közösségnek változatlanul az az álláspontja, hogy Kadhafinak távoznia kell, de azt majd a líbiai nép fogja meghatározni, hogy milyen politikai rendszert kíván kiépíteni. Mi támogatást, segítséget tudunk adni, de nagyon lényeges hangsúlyozni, hogy a katonai akció célja soha nem volt és most sem a (líbiai) rendszerváltoztatás.

(kormany.hu)