Martonyi János részt vett az ENSZ Közgyűlés 66. ülésszakának keretében megrendezett Líbia Barátai Csoport magas szintű ülésén. A tanácskozáson egyebek között felszólalt Barack Obama amerikai és Nicolas Sarkozy francia elnök, valamint a líbiai Átmeneti Nemzeti Tanács (ÁNT) élén álló Musztafa Abdel-Dzsalíl.

A rendezvény fő célja a líbiai rendezés magas szintű nemzetközi támogatásának megerősítése volt. A részvevők egyetértettek a rendezés legfontosabb elveivel, nevezetesen azzal, hogy a líbiaiaknak maguknak kell kialakítaniuk a konszolidáció és az újjáépítés feltételeit, a társadalmi kiegyezést minél szélesebb alapra kell helyezni, és a cél a szabad választások megtartása, a demokrácia valamint a jogállamiság kiépítése. Az ENSZ Biztonsági Tanácsának múlt heti döntése értelmében a nemzetközi közösség a jövőben is hozzájárul a líbiai demokratikus átmenet sikeréhez.

Magyarországot ilyen jellegű tanácskozásra első alkalommal hívták meg. A meghívás a líbiai válság kezelésében betöltött kitüntetett szerepünknek köszönhető. A magyar diplomácia szinte a kezdetektől fogva kapcsolatban állt a felkelők és az ÁNT különböző csoportjaival. A Tanács mellé a külügyminiszter delegált egy kapcsolattartó diplomatát, de Magyarország emellett Tripoliban részt vett a humanitárius helyzet kezelésében, és ellátta az EU-tagállamok, valamint külön megállapodás alapján az Egyesült Államok, Kanada és további országok érdekképviseletét. Magyarországnak ez a kiemelt szerepe az EU-elnökségünket követő időszakban is megmaradt, ugyanis segítséget nyújtunk az EU tripoli képviseletének az újraindításához.

A továbbiakban Martonyi János részt vett a 27 uniós külügyminiszternek a közel-keleti helyzetről tartott tanácskozásán, ahol megerősítettük, hogy Magyarország támogatja Catherine Ashton főképviselőnek a konfliktusban érintett szereplőkkel folytatott tárgyalásait.

Ezt követően a magyar külügyminiszter uniós kollégáival és Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel munkaebéden vett részt. A megbeszélés középpontjában a palesztin státuskérdés állt: a felek egyetértettek abban, hogy a rendezés érdekében további erőfeszítéseket kell tenni a közel-keleti „kvartett” keretében. A líbiai helyzettel kapcsolatban a résztvevők egyetértettek abban, hogy a Nyugatnak és Moszkvának egyaránt részt kell vennie a demokratikus átmenet segítésében. Moszkva álláspontja ugyanakkor eltér a líbiai beavatkozást megalapozó BT-határozat értelmezését illetően.

Martonyi János a nap folyamán találkozott az amerikai zsidó szervezeteket képviselő American Jewish Committee tagjaival. A közel-keleti helyzet és a palesztin státus ENSZ-beli kezelése ezen az eszmecserén is meghatározó szerepet játszott. A Martonyi János által ismertetett magyar álláspont nagyobb szerephez juttatná az EU-t az érintett felek tárgyalóasztalhoz ültetésében. A megbeszélés napirendjén a magyarországi zsidó közösség helyzete is szerepelt.

(kormany.hu)