Az Európai Unió Külügyek Tanácsa (KüT) 2010. december 13-án Brüsszelben megtartott ülésén a kormányt Martonyi János külügyminiszter képviselte.

A külügyminiszterek a plenáris tárgyalás keretében széles körű eszmecserét folytattak Szudánról. Rosalind Marsden, az EU szudáni különleges képviselője beszámolt a január 9-i dél-szudáni önrendelkezési népszavazás előkészületeiről. A külügyminiszterek egyetértettek abban, hogy az EU készen áll a párbeszédre a mindkét fél számára fontos kérdésekben. Az EU készen áll továbbá arra, hogy a referendum kimenetelétől függetlenül fokozza Dél-Szudán támogatását.

A KüT a magyar túsz azonnali szabadon engedésére szólította fel a szudáni feleket.

A külügyminiszterek Szomália kapcsán áttekintették az EU részéről az átmeneti szövetségi kormánynak nyújtott átfogó támogató tevékenységet (EU kiképző művelet, EUNAVFOR Atalanta művelet), s tárgyaltak az elnökválasztást követően kialakult elefántcsontparti politikai helyzetről is. Célzott korlátozó lépéseket irányoztak elő azokkal szemben, akik a békefolyamat és nemzeti megbékélés folyamatát, valamint a választás eredményeinek életbe lépését akadályozzák. A külügyminiszterek döntöttek a demokratikusan megválasztott hatóságok támogatásáról is.

A diplomáciai vezetők röviden kitértek az Afganisztánban a választásokat követően kialakult politikai helyzetre. Sürgették a palesztin-izraeli konfliktus átfogó rendezését és leszögezték: az EU nem fogadja el 1967-es határok módosítását, beleértve Jeruzsálem határainak módosítását. A külügyminiszterek az egyoldalú akcióktól és erőszaktól való tartózkodásra hívták fel a feleket. Az EU továbbra is készen áll arra, hogy támogatást nyújtson a Kvartett által kitűzött egyéves határidőn belül elérendő tárgyalásos megoldásokhoz. A miniszterek támogatják az Egyesült Államokat abban, hogy a feleket ismételten tárgyalóasztalhoz ültesse. A külügyminiszterek támogatásukról biztosították továbbá a Palesztin Hatóság államépítő tevékenységét, az úgynevezett Fayyad-tervet.

A Tanács Nyugat-Balkánnal összefüggésben elsősorban Koszovóra és Szerbiára fókuszált, és röviden érintette a bosznia-hercegovinai választásokat követően kialakult politikai helyzetet; ez utóbbi kérdésben a januári KüT-ön várható részletes vita. Ashton főképviselő üdvözölte a koszovói rendkívüli választások nemzetközi normáknak megfelelő intézését; az új kormánytól a Belgrád-Pristina dialógusban való konstruktivitást várja.

A külügyminiszterek vacsoráján Ashton főképviselő beszámolt az iráni nukleáris tárgyalásokról, amelyet december 6-7-én tartottak Genfben, illetve bemutatta az EU stratégiai partnereivel kapcsolatos vitaanyagokat. A vacsora további napirendi pontjaiként a külügyminiszterek röviden megvitatták a Moldovában a választásokat követően kialakult helyzetet és áttekintették az EU és Moldova közötti szorosabb együttműködés lehetőségeit.

(kulugyminiszterium.hu)