Martonyi János 2011. május 12-én hivatalos látogatást tett Pozsonyban, ahol találkozott Ivan Gašparovič köztársasági elnökkel, Iveta Radičová miniszterelnökkel, Mikuláš Dzurinda külügyminiszterrel, valamint Pavol Hrušovskýval, a szlovák Parlament alelnökével.

Az Iveta Radičová szlovák miniszterelnökkel folytatott tárgyalások kiemelt témái a gazdasági és társadalmi kapcsolatok erősítését szolgáló közös projektek, továbbá a kettős állampolgársággal és az új magyar alkotmánnyal összefüggő kérdések voltak. Szlovák részről nagyra értékelték az energetikai hálózatok összekötését, a közlekedési infrastruktúrák fejlesztését, valamint a Pilisszentkereszten megépített és augusztusban átadni tervezett Szlovák Házat.

Ivan Gašparovič köztársasági elnök nagyon fontos partnerként és szomszédként értékelte Magyarországot, amellyel a szlovák fél kölcsönös megértésen és tiszteleten alapuló konstruktív párbeszédet kíván folytatni. Az új magyar alkotmánnyal kapcsolatosan leszögezte, hogy minden államnak joga van saját alkotmányra, ám tekintetbe kell venni az alaptörvény szomszéd államokra gyakorolt hatásait is.

Martonyi János válaszában elmondta: az új magyar alkotmány preambuluma Magyarország politikai életének részeként és államalkotó tényezőként ismeri el a nemzetiségeket. Magyarország az új alkotmányában kötelezettséget vállal arra, hogy megőrzi és fejleszti a nemzetiségek nyelvét és kultúráját. Martonyi János rámutatott arra a különbségre is, amely a magyar és a szlovák fél között mutatkozik a kisebbségi jogokkal kapcsolatban. Nevezetesen, hogy a magyar fél a kisebbségi jogokat kollektív jogként ismeri el, és Magyarország pontosan ezért hozott törvényt például a kisebbségi önkormányzatokról. A magyar diplomácia vezetője megállapította azt is, tudja, hogy a szlovák fél a kollektív jogok helyett előnyben részesíti az egyéni, polgári jogokat. Emlékeztetett ugyanakkor arra, hogy Európában már 13 állam ismeri el a kisebbségek kollektív jogát. Ebben a kérdésben a magyar fél álláspontja szerint Európában nincsen kötelező erejű jogi norma. Martonyi János azt is hangsúlyozta, hogy a magyar alkotmány tiszteletben tartja minden állam szuverenitását és területi sérthetetlenségét, ami vonatkozik a szomszédokra is. A kettős állampolgárságról szóló államközi szerződéssel kapcsolatosan a magyar miniszter azt mondta: a magyar fél azt követően reagál erre, amikor ezt a kérdést a szlovák belpolitika megoldotta, s ezután fognak Szlovákiával tárgyalni.

Martonyi János Mikuláš Dzurinda külügyminiszterrel folytatott tárgyalása után elmondta, hogy a magyar-szlovák viszonyban az utóbbi egy évben pozitív változások történtek, de vannak eltérő álláspontok is. Dzurinda a legfőbb problémák között a kettős állampolgárságot és a magyar alkotmány néhány cikkelyét említette. Az új magyar alkotmánynak a határon túli magyar közösségek támogatását megfogalmazó cikkelyével kapcsolatos szlovák aggodalmakat a magyar külügyminiszter alaptalannak minősítette.

Minden találkozón felmerült a jövőbeni kettős magyar állampolgárok választójoga is. Martonyi azt mondta: erről még Budapesten sincs végleges döntés, ezért a téma megvitatása idő előtti. Bejelentette: megígérte Dzurindának, hogy a fejleményekről folyamatosan tájékoztatni fogja.

A miniszterek délután aláírták annak a kormányközi szerződésnek a kiegészítését, amely a közös határon lévő hidak és közutak használatát és karbantartását szabályozza. Mindkét fél azt mondta: a gazdasági kapcsolatok jók, s több közös terv is van, például Ipoly-hidakra, vagy az energetikára vonatkozóan. Martonyi János pozsonyi látogatása végén találkozott Berényi Józseffel, a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) elnökével, akit tájékoztatott tárgyalásairól.

A két külügyminiszter átadta a magyar és a szlovák külügyminisztérium által 2008-ban alapított „Jószomszédság és megértés” díjakat is. Idén ezt Kiss Gy. Csaba magyar irodalom- és művelődéstörténész, valamint a Szlovák Speciális Mentőkutyás Szolgálat nyerte el.

Kiss Gy. Csaba tudományos és társadalmi munkásságában fontos helyet tölt be a magyar-szlovák együttélés múltjának és jelenének bemutatása. Munkássága során mindig arra törekedett, hogy kiemelje a közös történelem és irodalom mindkét nemzet számára elfogadott személyiségeit. Mindig objektíven, előítéletektől mentes nézőpontból közelítette meg a közös történelmet. Tudományos tevékenysége során a közös történelemmel kapcsolatban kritikai szemléletmódra nevelte a történészek, filológusok és irodalmárok nemzedékeit. Aktívan részt vesz a magyar-szlovák történészbizottság munkájában. Részt vállalt a fiatal magyar és szlovák történészek együttműködésének a megteremtésében is.

A Szlovák Speciális Mentőkutyás Szolgálat tagjai önkéntesen segítettek a tavalyi magyarországi vörösiszap-katasztrófa következményeinek elhárításában. Feladatuk Kolontár településen az iszappal elöntött épületek átvizsgálása volt.

(kormany.hu)