Martonyi János külügyminiszter április 16-17-én Párizsba látogatott. Április 16-án este a nagykövetségen ünnepélyes keretek között állami kitüntetéseket adott át: Pierre Delvolvé, a Paris II – Pantheon Assas Egyetem emeritus professzora és Jean-Dominique Giuliani, a Robert Schumann Alapítvány elnöke a Magyar Érdemrend Középkeresztjét, Bertrand Mathieu, a franciaországi Alkotmányjogászok Egyesületének elnöke pedig a Magyar Érdemrend Tisztikeresztjét vette át – valamennyien a kétoldalú kapcsolatok és az objektív Magyarország-kép erősítésében játszott kiemelkedő szerepükért.
17-én munkareggeli keretében megbeszélést folytatott Laurent Fabius francia külügyminiszterrel, aki köszönetet mondott az elmúlt időszakban folytatott, személyes szinten is szoros együttműködésért, ami a kétoldalú kapcsolatok terén és az EU közös külpolitikájában is gyümölcsöző volt. Fabius külön kiemelte Martonyi János francia nyelv és kultúra iránti mély elkötelezettségét, ami a kölcsönös megértésben nagy szerepet játszott. A francia fél komoly lehetőséget lát a frankofón miniszteri biztos 2013-ban történt kinevezésében és a szegedi Frankofón Egyetemi Központ elindításában egyaránt. Laurent Fabius hangsúlyozta, hogy a magyarországi frankofónia elmúlt időszakban elért eredményeire a francia fél hosszabb távon is építeni kíván. Mindkét miniszter egyet értett abban, hogy a kétoldalú viszonyrendszer erősítésében a kulturális kapcsolatoknak meghatározó szerepe van: Martonyi János személyesen nyitja meg április végén Budapesten, a Szépművészeti Múzeumban az év kimagasló művészeti eseményének számító Toulouse-Lautrec kiállítást, amit a francia külügyminiszter igen nagyra értékelt.
A francia fél elégedettséggel nyugtázta, hogy a korábbi közös megbeszélések és döntések szellemében a kétoldalú gazdasági kapcsolatok is fejlődnek több területen; mindkét fél hangsúlyozta e tendencia fenntartásának szükségességét.
A két külügyminiszter áttekintette az aktuális nemzetközi kérdéseket: az Európai Unió jövőjét illetően, az EP választások küszöbén, kölcsönösen aggodalmaiknak adtak hangot az euroszkepticimus erősödését illetően. Mindketten egyetértettek abban, hogy az intézményi ambíciók, illetve küszöbön álló személyi változások okán egy olyan átmeneti időszaknak nézünk elébe, amikor a nemzeti kormányoknak fokozott a felelőssége az európai építkezés folytatásában, az egység fenntartásában. Különösen fontos ez az egység olyan kérdésekben, mint az ukrajnai fejlemények, illetve általában a Keleti Partnerség minden korábbinál aktuálisabb kérdései. Martonyi János hangsúlyozta: az ukrajnai események egy hosszabb távon következetes, higgadt és határozott kiállást követelnek meg az EU-tól és tagállamaitól. A francia külügyminiszter, a német külügyminiszterrel a jövő hétre tervezett georgiai és moldáviai látogatása előtt kifejezetten értékesnek találta a magyar kollégájával e térségről folytatott részletes eszmecserét.
A munkareggeli követően Martonyi János beszédet mondott a francia Nemzetgyűlésben, a Francia-magyar Baráti csoport és a párizsi Magyar Nagykövetség által közösen szervezett konferencia megnyitásaként. A „Magyarország, Franciaország és Európa - mérleg és kilátások” című rendezvény a 2004-es bővítést követő időszak tapasztalatit tekintette át, s a magyarországi politikai, gazdasági változásokat, a kétoldalú kapcsolatok fejleményeit egy szélesebb, európai kontextusba helyezve vizsgálta. A miniszteri beszédet követő kerekasztalban felszólalt Jaean-Dominiques Giuliani, a Robert Schumann Alapítvány elnöke, Pierre Yves Le Borgn, a külföldön élő franciák parlamenti képviselője, Razzy Hammady szocialista képviselő, Novák Katalin frankofón ügyekért felelős miniszteri biztos és Becsey Zsolt külgazdasági koordinátor. A kerekasztalt Rudy Salles, a baráti csoport elnöke, és Trócsányi László párizsi magyar nagykövet vezették. A mintegy 70 fős hallgatóság politikusokból, egyetemi tanárokból és kutatókból, jogászokból és diplomatákból állt, emellett képviseltették magukat a hazánkban jelen lévő fontosabb francia vállalatok is.
(Külügyminisztérium)