Martonyi János külügyminiszter 2010. január 10-én a francia fővárosban megbeszéléseket folytatott Laurent Wauquiez európai ügyekért felelős miniszterrel, majd mindketten részt vettek és köszöntőt mondtak a párizsi magyar nagykövetségen az EU-elnökség tiszteletére tartott ünnepségen.
Martonyi János a francia miniszterrel folytatott tárgyalása után elmondta: „bíznak bennünk, és semmi esetre sem szabad, hogy megengedjük, hogy bármi és bárki eltérítsen minket ettől a különleges, történelmi jelentőségű feladattól”.
A tárgyalásokon felmerült témák között szerepelt a kohéziós politika, energiapolitika, mezőgazdasági politika, valamint a Schengeni övezet kibővítése is. Martonyi János utóbbi kapcsán kiemelte: „A magyar elnökség nagyon fontosnak tartja, hogy a kibővítés mielőbb megtörténjék. A magyar soros elnökségnek egyik feladata az, hogy olyan rugalmas, keresztülvihető megoldásokat ajánljon, amelyek valamennyi félnek megfelelnek.”
A nagykövetségen rendezett nyitóünnepségen a magyar külügyminiszter hangsúlyozta, hogy Magyarország legfőbb törekvése egy erős Európa létrehozása, amelyet a magyar elnökség nem vezetni, hanem szolgálni szeretne. Kiemelte, a magyar elnökség koordináló szerepet kíván betölteni az EU-n belüli különböző álláspontok egyezetése érdekében. A miniszter elmondta, hogy az erős Európa erősebb, de rugalmasabb intézményeket feltételez. Figyelembe kell venni a közvélemény szerepét, de megjegyezte, hogy a piacok értékítéletére is tekintettel kell lenni. Bár Magyarország nem tagja az euró-övezetnek, de alapvető érdeke az erős és stabil euró, hiszen anélkül elképzelhetetlen az erős Európa. Az idősödő, csökkenő számú európai lakosság problémájáról, a szociális beilleszkedésről, a szegénység elleni küzdelem kérdéséről beszélni kell, hiszen ez minden tagállamban felmerülő probléma és megoldási javaslatokat kell az asztalra tenni. Az EU-ban fontos megőrizni kreativitásunkat, nyelvi, kulturális sokszínűségünket, de ehhez az identitás megőrzése is nélkülözhetetlen.
Laurent Wauqiez francia EU-miniszter aláhúzta, hogy Franciaország és személyesen ő is a legteljesebb mértékig megbízik a most kezdődő magyar EU-elnökségben. Kiemelte, hogy idén két újonnan csatlakozott ország látja el az elnökséget az EU-ban, és hangsúlyozta, hogy ha van egy ország, amely múltjára tekintettel semmiféle leckére nem szolgál, az pontosan Magyarország, amely több generáción át küzdött a szabadságért és a demokráciáért. Magyarország sorsdöntő pillanatba vette át az EU-elnökséget akkor, amikor a válságot követően újra indulhat az európai építkezés, új javaslatokkal, tervekkel, napirenddel. Hozzátette, a francia és magyar prioritások lényegében egybeesnek például a mezőgazdaság, a roma integráció és az energia kérdések területén. Franciaország sokat vár Magyarországtól, különösen a roma keretstratégia terén, és bízik abban, hogy a magyar EU-elnökség előreviheti ezt a mindenki számára fontos kérdést uniós szinten. Mint elmondta, budapesti látogatása során, amely kinevezését követően az első külföldi útja volt, személyesen győződött meg az EU-elnökség kiváló előkészítéséről, és beszédét Petőfi Sándor ismert szavaival zárta: „most vagy soha”.
Martonyi János párizsi programja során a francia és a nemzetközi sajtó jelenlétében részt vett egy kötetlen sajtóbeszélgetésen a Club Grande Europe (a kibővített Európára koncentráló) sajtóklub szervezésében.
A sajtóbeszélgetésen szó volt az Európai Unió soros magyar elnökségéről, annak prioritásairól, a gazdasági kormányzásról, a bővítésről, Románia és Bulgária schengeni csatlakozásáról, valamint az euró helyzetéről. A sajtótörvénnyel kapcsolatban Martonyi János elmondta az újságíróknak, hogy a kormány azt kéri, alaposan olvassák el a szöveget. „A megjelent ténybeli félreértések vagy tévedések a szöveg egyszerű elolvasásával is eloszlathatók. Nagyon sok helyen láttam azt, hogy a kiegyensúlyozatlan tájékoztatást pénzbírsággal lehet sújtani. A törvény szerint ez egyértelműen kizárt, a kiegyensúlyozatlan tájékoztatást szankció nem sújtja” – emelte ki. A magyar diplomácia vezetője e téma kapcsán közölte, hogy várja az Európai Bizottság „objektív, pártatlan véleményét”. Hozzátette: „Ez a vélemény nyilvánvalóan egy alapos elemzésen fog alapulni; lehet, hogy lesznek ajánlások, javaslatok vagy felvetések. Mi ezeket nagyon tüzetesen meg fogjuk vizsgálni, és megnézzük, hogyan orvosolhatók. Semmilyen megoldás nem kizárt eleve, lehet szó a szabályozás kiegészítéséről, értelmezéséről, szükség esetén akár módosításról is”.
(kormany.hu)