Martonyi János külügyminiszter szerint a teljes kormány döntött Ramil Safarov átadásáról, ezért annak minden tagja kell, hogy vállalja érte a felelősséget. A tárcavezető erről az Országgyűlés külügyi bizottságának ülésén beszélt 2012. szeptember 12-én.

A magyar diplomácia vezetője az ülésen elmondta, az azeri katonatiszt 2004-ben kezdődött ügyével Magyarország "akarva-akaratlanul" bekerült az azeri-örmény konfliktusba, amelyből az átadással ki akart lépni. Martonyi János határozottan visszautasította azokat a feltételezéseket, hogy a döntés hátterében bármilyen megállapodás állt volna Azerbajdzsánnal, és ezt - tette hozzá - az idő is igazolni fogja.

Fotó: Kovács Tamás (MTI)

Martonyi János szerint az azeri fél egyértelmű kötelezettséget vállalt a büntetés folytatására, ezért a magyar kormány jóhiszeműen járt el. "A teljes biztosíték lehetetlen", de létezik jóhiszemű együttműködés, aminek azonban Azerbajdzsán nem tett eleget - fogalmazott. Szavai szerint fájdalmas és nem könnyű döntést hoztak a kiadatásról; ezzel utalt az évszázados jó magyar-örmény kapcsolatokra, a Magyarországon élő örményekre, valamint az örmény származású aradi vértanúkra.

Martonyi János (fotó: Kovács Tamás)A tárcavezető úgy látja, a jelenlegi helyzetben az indulatok csillapítása a feladat. Fontos, hogy minden lehetséges eszközt felhasználjanak ahhoz, hogy a feszültség ne növekedjen Azerbajdzsán és Örményország között, ez egyébként az ő érdekük is - mutatott rá. Megjegyezte, a jelenlegi helyzetben nem segítenek sem a túlzások, sem a sértegetések.

A külügyminiszter szombaton az EU informális tanácsülésén részletesen beszámolt az ügyről kollégáinak, és - mint mondta - egyetlen bírálatot sem kapott tőlük, ahogyan a NATO főtitkárától sem. Hozzáfűzte: az eljárásban Magyarországot érte sérelem.

Répássy Róbert, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium államtitkára az ülésen hangoztatta, Magyarország megfelelő jogi garanciát kapott Azerbajdzsántól, és a nemzetközi jog szabályai szerint járt el. A kiadatásról szóló strasbourgi konvenció is kockázatokat rejt magában, mert ha átadnak hazájának egy elítéltet, az ott várhatóan kedvezőbb helyzetbe kerül - fogalmazott. Az államtitkár kijelentette, a korábbi kormányzati ciklusokból nem talált formális döntést tartalmazó iratot a kiadatási ügyben.

(MTI)