Martonyi János szerint a jelenlegi gazdasági helyzetben "nem lenne jó üzenete" annak, ha az Európai Tanács jövő heti ülésén a tagállamok vezetőinek nem sikerülne megállapodniuk a következő többéves (2014-2020) költségvetési keretről, de ez a lehetőség sem zárható ki.

A külügyminiszter az InfoRádió Aréna című 2012. november 16-i műsorában azt mondta, "sorsdöntő kérdés", hogy megszületik-e a megállapodás az uniós állam- és kormányfők ülésén, de ha nem tudnának megegyezni, arra az esetre is létezik jogi lehetőség. A tárcavezető hozzátette, jelenleg nem lehet megmondani, lesz-e egyezség.

Kifejtette, az elmúlt időben „bátor víziók, elképzelések” láttak napvilágot az integráció erősítéséről, valamiféle föderáció kiépítéséről és az eurózóna válságának megoldásáról fiskális, gazdasági vagy politikai unió megteremtésével, a nettó befizetők ugyanakkor nem akarnak túl sok pénzt áldozni ezek megvalósítására, az EU költségvetésére. Óriási ellentmondás, hogy az egységes piacból hatalmas előnyökre tesznek szert, és elismerik, hogy a kohéziós politikára is szükség van, mégis kevesebbet akarnak rá költeni – mutatott rá.

Azt mondta, a kohéziós politika sikeres, nagyban segítette Közép-Európa felzárkózását, továbbá hozzájárul a növekedéshez és a foglalkoztatottság bővítéséhez, vagyis éppen azon célok eléréséhez hasznos, amelyek a jelenlegi helyzetben Európának a legfontosabbak. A legkevésbé fejlett régiókat és országokat segíti, és ha kevesebbet szánnak rá, akkor a politika alapvető céljaival kerülnek ellentétbe, mert nem segítik a tagállamok közötti konvergenciát – mondta.

A kohézió barátaival kapcsolatban kijelentette, a 15 tagállamból álló csoport (a kelet-közép-európai országok mellett Belgium, Luxemburg és Spanyolország) erős, mert jelentős országok vannak benne, és Európa valamennyi régióját képviselik. Nagy eredmény, hogy az egységüket mindeddig sikerült megőrizniük, mert bár ezeknek az országoknak bizonyos dolgokban hasonlóak a céljaik, de van, amiben ellentétesek az érdekeik – közölte.

A külügyminiszter hangsúlyozta, elfogadhatatlan, hogy Magyarországnak kevesebb forrás jusson. Mint mondta, nem szeretné, ha a magyar közvéleményben az EU-val szembeni ellenérzések erősödnének, mert az ország helye az integrációban van.

(MTI, Külügyminisztérium)