Felhatalmazást adott a szakminiszterekből álló tanács az Európai Bizottságnak arra, hogy megkezdje a tárgyalásokat a szabadkereskedelmi megállapodásról Japánnal – jelentette be Martonyi János magyar külügyminiszter a tárcavezetők tanácskozását követő sajtótájékoztatón 2012. november 29-én.

Az ülésen résztvevő külügyminiszter elmondta, hosszú és részletes vita után döntöttek úgy a miniszterek, hogy megadják a felhatalmazást a tárgyalások megkezdésére, és a döntést Magyarország is támogatta. A határozatot Martonyi János az ülés legfontosabb fejleményének nevezte.

„Sikerült azoknak a tagállamoknak az aggodalmait, érzékenységét eloszlatni, amelyek bizonyos érzékeny iparágak esetében biztosítékokat szeretnének, itt alapvetően az autóiparról van szó” – ismertette a döntés részleteit a miniszter, aki szerint ez specifikusan meg is jelenik a tárgyalási irányelvekben. Hangsúlyozta azonban, hogy a tárgyalások még csak most indulnak, és ez nagyon hosszú folyamat, több évig is tarthat.

Az ilyen ügyekben a magyar filozófia az, hogy ha nem sért az adott megállapodás valamilyen nagyon konkrét, jól meghatározható magyar gazdasági érdeket, akkor mi támogatjuk a szabadkereskedelmi megállapodások megkötését – hangoztatta Martonyi János. A kereskedelem jótékony dolog, Magyarország a világ egyik legnyitottabb gazdasága, amelyet versenyképesnek tartunk, amit a külkereskedelmi mérleg is mutat – mondta a miniszter.

„Nem félünk a szabad kereskedelemtől” – jelentette ki Martonyi János, hozzátéve: kifejezetten örül annak, hogy a Bizottság mandátumot kapott a tárgyalásokra, és politikai értelemben „sem lett volna szerencsés üzenet tovább húzni a tárgyalások megkezdését” a világ harmadik legnagyobb gazdaságával – vélekedett a külügyminiszter, aki arra is rámutatott, hogy Japán az EU egyik stratégiai partnere.

A miniszter elmondta, hogy a tanácskozáson a Kanadával folytatott szabadkereskedelmi tárgyalások is napirendre kerültek, ezeket mielőbb szeretné lezárni az Európai Unió, de Martonyi János azt nem tudta megmondani, hogy ez pontosan mikor lehetséges. A tárcavezető beszámolt arról, hogy az ülésen áttekintették az ezzel kapcsolatos fejleményeket, és a miniszterek többségi álláspontja az volt, hogy a minőség fontosabb, mint a sebesség. A külügyminiszter kifejtette, hogy vannak még nyitott kérdések, Magyarország egyes mezőgazdasági termékek esetében nem látja megoldottnak a problémákat, de a Martonyi szerint pár hónapon belül lezárulhatnak a tárgyalások.

(MTI, Külügyminisztérium)