Martonyi János külügyminiszter 2012. február 6-án, a Magyarország és Németország közötti baráti együttműködéséről és európai partnerségéről szóló szerződés aláírásának 20. évfordulóján előadást tartott a müncheni Külpolitikai Társaság rendezvényén „A magyar diplomácia törekvései az új külpolitikai stratégia keretében, különös tekintettel az Európa-politikai kihívásokra” címmel.

A tárcavezető a közel 300 fős hallgatóság előtt tartott előadásában méltatta a magyar-német kapcsolatok, azon belül a magyar-bajor kapcsolatok sokszínűségét és felhívta a figyelmet arra, hogy a kétoldalú partnerségében, illetve Magyarország diplomáciai törekvéseiben az európai uniós együttműködés központi szerepet játszik, csakúgy, mint a magyar térségpolitikában. Ebben a vonatkozásban méltatta a magyar uniós elnökség alatt elfogadott Európai Duna-stratégia keretében megvalósuló együttműködést és annak kulturális, történelmi vetületét, a V4-országokkal folytatott közös munkát.

Martonyi János tájékoztatta a hallgatóságot a horvát csatlakozási tárgyalások érdekében végzett magyar elnökségi erőfeszítésekről, illetve Szerbia uniós közeledésének, valamint Bulgária és Románia Schengen-csatlakozásának aktív magyar támogatásáról.

A nemrégiben meghirdetett „globális nyitás” kapcsán a külügyminiszter kifejtette, hogy ez a nyitás mind földrajzi, mind szakterületi értelemben is megfigyelhető, hiszen Magyarország kész szerepet vállalni olyan globális jelentőségű kihívások kezelésében, mint például a klímaváltozás.

Az előadást követően a hallgatóság kérdéseire válaszolva Martonyi János bemutatta a magyar kormány elmúlt másfél évben hozott intézkedéseinek hátterét, egyben kiemelte az értékalapú magyar kormányzati törekvéseket.

(kormany.hu)