Martonyi János az Országgyűlés Külügyi Bizottságának 2012. június 5-i ülésén a Külügyminisztérium tevékenységét értékelve azt mondta, a külpolitika alakításában az érdekek mellett az értékeknek is nagy figyelmet szentelnek, különösen az emberi jogok védelmének. A magyar álláspont következetes: az egyéni jogok mellett a közösségiek is fontosak – mutatott rá.
A magyar külpolitikát meghatározó, külső tényezők között kiemelte az átalakuló világot, ahol egy versengésre, rivalizálásra épülő sokszínű, többpólusú rendszer jött létre, a globális gazdasági válságot, amelynek középpontja az euró válsága miatt Európába helyeződött.
Martonyi János a bizottság tagjai előtt elmondta, hogy a jelenlegi magyar külpolitikában nagyobb hangsúlyt kap a Közép-Európa-politika, amelyben jelentős eredményeket és több nemzetpolitikai célt – például az állampolgársági törvény módosítását és alkalmazását – sikerült elérni.
A magyar diplomácia vezetője tájékoztatta a résztvevőket, hogy 2013 egy ún. közép-európai év lesz, mert hazánk a Közép-európai Kezdeményezés és a V4 elnöki tisztét is betölti. Az érintett országok között „egyre láthatóbb az együttműködés”, s az elnökségi időszak kivételes szerepet ad Magyarországnak.
A szomszédos országok és hazánk kapcsolatát elemezve elmondta, hogy „alapvetően jó kapcsolatok kialakítására törekszünk a szomszédokkal, az érdekek határozott érvényesítése mellett”.
A globális nyitásnak már konkrét eredményei vannak, nő a Kínába irányuló magyar export, és egyre több a kínai befektetés az országban.
Magyarország és az EU kapcsolatát illetően úgy vélekedett, az a nemzeti érdek, hogy az ország ne sodródjon a perifériára, hanem a centrum felé haladjon. Az Európai Bizottsággal fennálló vitákkal kapcsolatban kiemelte, Magyarország „élesen különbséget tesz" a jogi természetű ügyek és az általános politikai vádak között.
(MTI, Külügyminisztérium)