Martonyi János külügyminiszter 2011. november 16-án fogadta Irina Bokova UNESCO főigazgatót, akivel áttekintették a nemzetközi szervezet aktuális helyzetét, illetve a hazánkkal folytatott együttműködés kérdéseit.

Martonyi János a kormány támogatásáról biztosította a főigazgatót a szervezet stabilizálása és egyetemességének megőrzésére irányuló törekvéseiben. Kiemelte, hogy elkötelezettek vagyunk a szervezet mandátumában megjelölt célok érvényre juttatása mellett. Örömünkre szolgál, hogy az UNESCO magyar kezdeményezésre egy roma oktatási projektet emelt be az „Oktatást mindenkinek” programjába.

Irina Bokova megítélése szerint, bár az UNESCO komoly kihívások elé néz, a szervezet nincs válságban. A kialakult körülmények között még nagyobb az igény a szervezet reformfolyamatának felgyorsítására. A helyzet sikeres kezelése és a programok végrehajtása érdekében rendkívüli fontossággal bír, hogy a tagországok politikai támogatásukról biztosítsák az UNESCO törekvéseit. A főigazgató nagyra értékelte Magyarország UNESCO-beli szerepvállalását. Ennek kiemelkedő állomása volt Schmitt Pál köztársasági elnöknek, első magyar közjogi méltóságként a szervezetnél tett októberi látogatása. Ugyancsak kiemelésre méltó, hogy Bogyay Katalin nagykövet tölti be az UNESCO közgyűlés elnöki posztját az elkövetkező két évben.

A megbeszélést követően Irina Bokova az „UNESCO az erősebb multilaterális rendért” címmel előadást tartott a Külügyminisztérium munkatársai és a Budapesten akkreditált diplomáciai testület részére. A főigazgató rámutatott arra, hogy gyorsan változó, kihívásokkal teli világunkban a globalitás és a lokalitás kölcsönhatásban és egymást kiegészítve hatnak. A pénzügyi-gazdasági válság új lendületet ad a multilateralizmusnak, de rávilágít annak korlátaira is, és mindez leginkább a közös fellépés szükségességét erősíti. Ebben a környezetben az UNESCO az új gondolatok, elképzelések bevezetésével és közvetítésével vállal szerepet a világ fejlődésének előmozdításában, így például ez volt az a nemzetközi szervezet, amelyben elsőként vetődött fel a fenntartható fejlődés gondolata. Az UNESCO kiemelkedő projektje az oktatás mindenkinek program megvalósítása, hiszen az oktatás az alapja minden fejlődésnek. Az UNESCO az emberek közötti kapcsolatok és együttműködés elősegítésével szerteágazó oktatási, kulturális, tudományos és kommunikációs tevékenysége révén járul hozzá a nemzetközi béke megőrzéséhez.

(kormany.hu)