Martonyi János külügyminiszter az Ázsia-Európa Találkozó (ASEM – Asia–Europe Meeting) 9. Csúcstalálkozójának margóján kétoldalú megbeszélést folytatott – a hivatalába 2012. október végén kinevezett – Salman Khurshid indiai külügyminiszterrel.

Salman Khurshid örömét fejezte ki, hogy külügyminiszterként az első kétoldalú találkozójára a magyar külügyminiszterrel kerülhetett sor. Megemlítette, hogy néhai nagyapja, Zakir Hussein, India harmadik elnöke, nagyon szép emlékeket őrzött egykori hivatalos magyarországi látogatásáról, amiket családi körben is gyakran meleg szavakkal emlegetett. Az indiai külügyi vezető megerősítette, hogy az újdelhi kormány Magyarországot kiemelt európai partnerének tekinti, és nagyra értékelik Magyarország szerepvállalását az EU–India kapcsolatok elősegítésében. Indiai részről elismeréssel tekintenek Magyarország elkötelezett kiállására az ENSZ és a Biztonsági Tanács reformja tekintetében, valamint India állandó BT-tagságra irányuló törekvésének támogatásában. A terrorizmus elleni nemzetközi összefogást kiemelt célként azonosítja az indiai külpolitika, és nagyra értékelik az afganisztáni magyar szerepvállalást. Az indiai külügyminiszter szólt arról, hogy a migrációs trendek erősödésével nagyobb hangsúlyt kell helyezni a kultúrák és vallások közötti párbeszédre, amelynek alapvető szerepe lehet a toleránsabb társadalmi modellek kialakításában.

Kétoldalú kapcsolatrendszerünk elismerésre méltó dinamikával fejlődik, a befektetések és az üzleti kapcsolatok mellett az oktatási és kulturális együttműködés is kiemelkedő eredményeket mutat. Együttműködésünk fejlesztése előtt további jelentős távlatok mutatkoznak. Kiemelkedően eredményes és jelentős további potenciált rejt a védelemgazdasági szektor, valamint ígéretes együttműködés bontakozik ki a MOL és az indiai ONGC között az olajipari szektorban.

Martonyi János, gratulálva az indiai partner közelmúltbeli kinevezéséhez, a magas szintű kontaktusok fontosságára hívta fel a figyelmet. Köszönetét fejezte ki India aktív szerepvállalásáért a közelmúltban sorra került budapesti Kibertér Konferencián. Hangsúlyozta a magyar miniszterelnök 2013 elején tervezett indiai látogatásának fontosságát, amelynek konkrét időpontja hamarosan véglegesítésre kerül. Várakozással tekintünk a Magyar Országgyűlés elnökének 2012. november végi indiai látogatására. A magyar külügyminiszter hivatalos magyarországi látogatásra invitálta indiai partnerét.

Martonyi János hangsúlyozta, hogy India irányába folytatott átfogó stratégiai kapcsolatépítésünk a politikai, gazdasági és tudományos-kulturális területekre egyaránt kiterjed. A két ország együttműködésének stabil alapot biztosítanak közös demokratikus értékeink. Kapcsolatrendszerünk meghatározó szegmensét jelentő gazdasági együttműködésünk biztató eredményeket mutat, a kereskedelmi forgalom az elmúlt fél évtizedben ötszörösére nőtt. India jelentős befektetéseket valósított meg hazánkban, közel 9.000 embernek biztosítva munkát. Bátorítjuk az indiai vállalatok további beruházásait, különösen a nagy hozzáadott értéket képviselő (IT, biotechnológia) szektorokban, kiemelt figyelemmel olyan indiai cégek szerepvállalására, mint a TATA, vagy az ApolloTyres. Komoly lehetőségeket látunk az oktatási és a kutatási-fejlesztési együttműködésben, várjuk az indiai diákok még nagyobb számú bekapcsolódását a magyar felsőoktatásba.

Salman Khurshid elismeréssel szólt a 2011-ben Gödöllőn megrendezett ASEM Külügyminiszteri Tanácskozásról, amelynek soron következő ülésének jövőre India ad otthont. Indiai részről kérték az előkészítés során szerzett magyar tapasztalatok átadását, amelynek érdekében, a kifejezett magyar készségnek köszönhetően, a közeljövőben szakértői küldöttséget küldenek Magyarországra.

Martonyi János az indiai fél érdeklődésére tájékoztatást adott a gazdasági és pénzügyi válság kezelésével kapcsolatos EU intézkedésekről, rámutatva, hogy az Európai Unió gazdaságainak teljesítménye az utóbbi időszakban már javulást mutat, a versenyképességet és pénzügyi fegyelmet javító intézkedések idővel meghozzák az eredményt. Megerősítette, hogy az euró stabilitása az EU minden tagállama számára elsődleges fontosságú, és Magyarország támogatja az eurózóna tagországainak erre irányuló erőfeszítéseit.

(Külügyminisztérium)