Martonyi János külügyminiszter április 14-15. között részt vett a NATO informális külügyminiszteri ülésén Berlinben. A találkozó egyik legfontosabb témája Líbia volt, amelyről a NATO-tagállamok külügyminiszterei a líbiai műveletben szerepet vállaló partnerekkel együtt tanácskoztak.

 A tanácskozás végén a résztvevők nyilatkozatot fogadtak el, amelyben felszólították a Kadhafi-rezsimet a lakosság elleni támadások, illetve fenyegetések haladéktalan beszüntetésére, fegyveres erőinek haladéktalan visszavonására, valamint a líbiai népnek nyújtott humanitárius segítség azonnali, teljes, biztonságos és akadálytalan eljuttatásának biztosítására.

A találkozón ugyancsak kiemelt kérdésként jelent meg a Szövetség legfontosabb katonai művelete, az afganisztáni misszió ügye. A külügyminiszterek üdvözölték, hogy hamarosan megkezdődik a biztonsági felelősség afgán kézbe adásának fokozatos folyamata, ami fontos mérföldkő az afganisztáni stabilizációs erőfeszítések terén. Ugyanakkor az is hangsúlyt kapott, hogy az eddig elért eredmények ellenére továbbra is feltételekhez kell kötni az átadás folyamatát.

A Szövetség ismételten biztosította az afgán kormányt, hogy a NATO a nemzetközi harcoló alakulatok 2014 végére tervezett kivonását követően sem hagyja magára az országot. Magyarország változatlanul támogatja az afganisztáni rendezést. A Kormány márciusban hosszabbította meg az afganisztáni magyar szerepvállalás több kulcselemének mandátumát.

A NATO-külügyminiszterek emellett áttekintették a partnerségek, illetve a NATO-EU együttműködés aktuális kérdéseit is.

A berlini ülések keretében ugyancsak miniszteri szinten ülésezett a NATO-Grúzia Bizottság, a NATO-Ukrajna Bizottság, valamint a NATO-Oroszország Tanács.

A NATO külügyminiszterek méltatták Grúzia jelentős hozzájárulását a NATO afganisztáni műveletéhez, továbbá az együttműködés keretében megindult grúziai reformfolyamat folytatására biztatták a grúz felet.

A Szövetség üdvözölte az ukrán fél nyitottságát az együttműködés kiterjesztésére, amelynek egyértelmű jele a 2011-es NATO-ukrán együttműködési program jóváhagyása. A szövetségesek elismerően szóltak Ukrajna hozzájárulásáról a NATO-vezetésű műveletekhez; aláhúzták: az ukrán reformok sikeres végrehajtása Ukrajna előrelépésének kulcsa az európai integrációs pályán.

A NATO-orosz tanácskozáson kiemelt téma volt a rakétavédelem, ahol egyelőre az együttműködés politikai irányelveinek kialakítása a cél. Az afgán helikopterek üzemeltetését és karbantartását segítő helikopter-alap felállítása, a terrorizmus elleni közös fellépés frissített akciótervének jóváhagya tovább erősíti a NATO-orosz gyakorlati együttműködést. Érdemi párbeszéd alakult ki Líbiáról, amely megerősíti a NATO-Oroszország Tanács konzultációs szerepét.

(kormany.hu)