Martonyi János külügyminiszter 2011. november 14-én Brüsszelben részt vesz az Európai Unió Külügyek Tanácsának nemzetközi fejlesztési miniszteri formációján. A tanácsülés megvitatja az EU nemzetközi fejlesztési politikájának jövőjét, a költségvetési támogatások helyzetét, a busani támogatáshatékonysági fórumon képviselendő közös uniós álláspontot és az Afrika Szarván kialakult válságot.

Az Európai Bizottság 2011. október 13-án hozta nyilvánosságra az EU nemzetközi fejlesztési politikájának jövőjéről szóló közleményét „Agenda for Change” címmel. Magyarország üdvözli a közleményt és támogatja a benne szereplő legfontosabb prioritási területeket. A fenntartható mezőgazdaság és energia kapcsán biztosított fejlesztési támogatások kiemelten fontosak a szegénység leküzdését elősegítő, hosszú távú fenntartható fejlődés biztosítása érdekében. Ennek keretében a fejlesztéspolitikában kiemeltebb figyelmet kellene fordítani a magyar EU-elnökség prioritására, a víz szerepére.

Az Európai Bizottság szintén nyilvánosságra hozta a harmadik országoknak nyújtott költségvetési támogatások jövőjéről szóló közleményét. A közleményt Magyarország időszerűnek és fontosnak tartja, a következtetéseivel pedig általánosságban egyetért. A költségvetési támogatás az alkalmassági kritériumok és az elszámoltathatóság erősítése esetén megfelelő eszköz a kedvezményezett ország felelősségvállalásának és azonosulásának erősítésére. Emellett ugyanakkor fontos a feltételesség elvének alkalmazása a programozás egész ciklusa során.

A fejlesztési miniszterek tanácsi következtetéseket fogadnak el, illetve megvitatják a negyedik támogatáshatékonysági magas szintű fórumon (Busan, 2011. november 29. – december 1.) képviselendő közös uniós álláspontot. Magyarország támogatja a következtetéseket, amelyek megfelelően tükrözik az EU és a tagállamainak erős elköteleződését a fókuszált segélyek és a támogatáshatékonysági alapelvek végrehajtása iránt.

A miniszterek Andris Piebalgs fejlesztési és Kristalina Georgieva humanitárius biztosok részvételével áttekintik az Afrika Szarva Stratégia végrehajtásának lehetőségeit is. Magyarország továbbra is aggódik a térségben kialakult kritikus humanitárius helyzet miatt és támogatja a Stratégia azon megközelítését, amely az EU külkapcsolati eszközeit átfogó módon kívánja felhasználni a térség valódi problémainak kezelésére.

További információk: Orosz Tamás, Magyar Külügyminisztérium, Nemzetközi Fejlesztési Együttműködési és Humanitárius Segítségnyújtási Főosztály, +36 1 458 1871, [[[syNBvKAmdLV6zd4j4NdG9yb3N6QG1mYS5nb3YuaHU=]]].

(kormany.hu)