A 49 európai és ázsiai ország, valamint az EU és a Délkelet-Ázsiai Nemzetek Szövetségének (ASEAN) Titkársága részvételével megtartott 11. ASEM (Ázsia-Európa Párbeszéd) Külügyminiszteri Találkozó második, befejező napján az aktuális nemzetközi és regionális kérdésekről folytattak eszmecserét a résztvevők. Közlemény.
Martonyi János külügyminiszter a nukleáris leszerelés iránti nemzetközi elkötelezettség megőrzésének fontosságáról beszélt. Hangsúlyozta, hogy a nemzetközi közösségnek nem szabad szem elől tévesztenie a nukleáris fegyverektől mentes világ megteremtésének végső célját. A Nukleáris Kísérletek Betiltásáról szóló Átfogó Egyezmény, az ún. CTBT a teljes nukleáris leszerelés érdekében folyó diplomáciai erőfeszítések egyik leghatékonyabb eszköze, amelynek mielőbbi hatálybalépése mindannyiunk közös érdeke. Magyarország ez év szeptemberétől, Indonéziával közösen tölti be az elkövetkező két évben a CTBT hatálybaléptetésével foglalkozó nemzetközi konferencia társkoordinátori tisztét, amely kiemelt felelősséget ruház hazánkra, hogy a megállapodás életbelépéséhez szükséges ratifikációs eljárást elősegítse. Martonyi János kiemelte az ázsiai és európai partnerek között e téren lehetséges együttműködés fontosságát.
A találkozón a küldöttségek vezetői megvitatták a szíriai polgárháború, az iráni atomprogram, valamint a közel-keleti politikai helyzet aktuális kérdéseit, az afganisztáni megbékélési folyamat kihívásait, az ENSz és más nemzetközi szervezetek reformjának szükségessését, továbbá a tengeri hajózás biztonságával összefüggő kérdéseket, a mind gyakoribbá váló kalózkodás problémáját, illetve az illegális migráció és a menekültkérdés megfelelő kezelésének feladatait.
Martonyi János a találkozó margóján kétoldalú megbeszélést folytatott az ausztrál és új-zélandi delegációk vezetőivel is. Kiemelte a két országban élő magyar közösségek szerepét a kétoldalú kapcsolatrendszer fejlesztésében. Ausztrál és új-zélandi részről egyöntetűen hangsúlyozták, nemcsak a kétoldalú együttműködésben tekintenek fontos partnerként Magyarországra, de az Európai Unióval kialakított kapcsolatrendszerben is számítanak hazánk támogatására. Új-Zélanddal már megszületett, Ausztráliával most folynak az egyeztetések az ún. WHS (Working Holiday Scheme) vízumrendszerről, amely kölcsönösen lehetővé teszi, hogy a fiatalok nyelvtanulás és tapasztalatszerzés céljából hosszabb időt töltsenek egymás országaiban. A G-20 Elnökséget 2014-ben betöltő Ausztrália tájékoztatást adott elnökségi programjáról és a fórum munkájára vonatkozó elképzeléseiről. Ausztrália kiterjedt konzultációt folytat a G-20-ban nem részes országokkal, hogy álláspontjuk, elképzeléseik a lehetőségekhez mérten megjelenjenek a fórum napirendjén. Számítanak együttműködésünkre a kereskedelmi akadályok lebontására irányuló nemzetközi erőfeszítésekben. A miniszterek hangsúlyozták elkötelezettségüket a gazdasági és kereskedelmi kapcsolatok fejlesztése iránt, számítunk további ausztrál és új-zélandi befektetésekre. Az agrárszektor az együttműködés kiemelt területe lehet, fontos, hogy a kis- és középvállalkozások nagyobb szerephez jussanak a kétoldalú gazdasági kapcsolatokban. Martonyi János jelezte, magyar részről sajnálattal vettük tudomásul, hogy Ausztrália költségvetési okokból bezárta budapesti nagykövetségét és hangsúlyozta, reméljük az ausztrál kormánynak a külképviseleti hálózat most megkezdett felülvizsgálatát követően módjában áll majd a nem túl távoli jövőben ismét nagykövetséget létesíteni Budapesten.
(Külügyminisztérium)