A külügyminiszter és a NATO-főtitkár kétoldalú megbeszélésén Anders Fogh Rasmussen megerősítette, hogy miután a NATO-t nem fenyegeti közvetlen veszély, a Szövetség nem kíván beavatkozni a líbiai helyzet rendezésébe.
Ugyanakkor Martonyi János külügyminiszter és Anders Fogh Rasmussen egyetértett abban, az Észak-Afrikában zajló események közvetve hatást gyakorolnak a NATO- és az EU-tagállamok biztonságára, ezért a NATO, az EU és az ENSZ együttes, koordinált szerepvállalására van szükség az instabilitás kiterjedése és humanitárius katasztrófa megakadályozása érdekében. A magyar külügyminiszter hangsúlyozta az emberi jogok tiszteletben tartásának fontosságát és rámutatott: a nemzetközi közösség és az ENSZ Biztonsági Tanácsa nem nézheti el egy tömeges áldozatokkal járó konfliktus kialakulását Líbiában.
Az észak-afrikai eseményekhez kötődően Anders Fogh Rasmussen és Martonyi János aláhúzta a NATO-EU együttműködés megerősítésének sürgető szükségességét, amelynek a magyar támogató elnökség is kiemelt jelentőséget tulajdonít. A kérdés napirenden szerepelt az EU védelmi miniszterek tanácskozásán, amelyen a NATO-főtitkár is felszólalt.
A szövetség egyéb fontos kérdéseiről szólva a főtitkár hangsúlyozta, hogy az afganisztáni NATO-vezetésű művelet (ISAF) középpontjában a biztonsági felelősség fokozatos afgán kézbe adása áll, amit elsősorban az afgán biztonsági erők létszámának további emelésével és kiképzésük gyorsításával lehet elősegíteni.
Martonyi János megerősítette, hogy Magyarország elkötelezett az afganisztáni misszióban való részvétel folytatása mellett, hozzátéve, hogy a NATO-stratégiával összhangban a magyar szerepvállalás a jövőben egyre inkább a támogató, kiképző szerepre összpontosít. Ennek tükrében kell majd felülvizsgálni a Tartományi Újjáépítési Csoportok működését is. Rasmussen főtitkár megköszönte Magyarország közreműködését a NATO költséghatékonyabb több-nemzeti együttműködési formáinak előmozdításában, amelyeknek kitűnő példája a több NATO-állam által közösen létrehozott pápai légiszállítási bázis.
(kormany.hu)