Martonyi János külügyminiszter kétnapos közel-keleti útjának utolsó állomásán meglátogatta az izraeli Weizmann tudományos kutatóintézetet.
Az Izrael első államelnökéről, az eredetileg tudósként ismert Hájim Weizmannról elnevezett, elsősorban alapkutatással foglalkozó intézményben Andrea Svejka, a nemzetközi kapcsolatok igazgatója meglepetésre magyarul köszöntötte a diplomatát. Mint kiderült, családja Szatmérnémetiből származik, és nagymamájával máig magyarul beszél. De nemcsak ő, hanem az ott dolgozó tudósok közül is többen magyar származásúak - közölték később a miniszterrel. Hájim Garty professzor, elnökhelyettes ismertette az intézmény munkáját.
Elmondta, hogy jelenleg is van Nobel-díjas munkatársuk, és a múltban is számos Nobel-díjas dolgozott náluk. Tájékoztatást adott az Európai Unióval folytatott tudományos együttműködés jelenlegi nehézségeiről, amelyek abból erednek, hogy az új Horizon 2020 nevű program aláírását Brüsszel politikai természetű feltételhez köti, kizárva a megszállt területek részesedését az uniós pénzekből. Az egyezmény megkötésének késlekedése veszélyezteti az intézetben folyó kutatások egy részét - mondta a professzor.
A külügyminiszteri látogatás egyik célja az volt, hogy a Weizmann intézettel már jelenleg is kapcsolatban álló ELTE mellett további magyar tudományos műhelyeket találjanak, hogy a jövőben még szorosabb együttműködés alakuljon ki a világhírű kutatóhely és Magyarország között.
A magyar diplomácia vezetője látogatásakor találkozott az ott dolgozó nyolc fiatal magyar ösztöndíjassal, akik elsősorban az orvostudományok és a biokémia, valamint a vegyészet területén tevékenykednek. Többségük arról számolt be, hogy készülnek visszatérni Magyarországra, bár többen közülük a későbbiekben más külföldi országokban keresik majd boldogulásukat.
(MTI/Külügyminisztérium)