Martonyi János külügyminiszter a romániai magyar történelmi egyházak és az egyetemek vezetőivel találkozott Kolozsváron, s megbeszélést folytatott Kelemen Hunorral, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnökével is. Martonyi János a Közép-Európa jelene és jövője címmel tartott előadásában hangsúlyozta: Magyarország továbbra is latba veti uniós elnökségéből fakadó minden erejét Románia és Bulgária schengeni csatlakozása érdekében.

Martonyi János külügyminiszter biztosította a romániai magyar egyházi vezetőket, hogy a magyar kormány tisztában van az egyházak kiemelkedő nemzetpolitikai jelentőségével, és ennek megfelelően támogatja tevékenységüket. A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) kolozsvári központjában tett látogatásán kifejtette: az önálló magyar oktatásra szükség van, és ennek értelemszerűen kiemelkedően fontos eleme a magyar kormány által alapított és finanszírozott Sapientia. Martonyi János találkozott Andrei Margával, a Babes-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) rektorával is, akinél a romániai felsőoktatás általános állapotáról és az egyetemen működő, magyar nyelven magyar diákokat oktató részlegek helyzetéről tájékozódott. Ez utóbbi volt a fő téma azon a külön megbeszélésen is, amelyet a miniszter Magyari Tivadarral, a BBTE magyar rektor-helyettesével folytatott.

Martonyi János Kelemen Hunorral, az RMDSZ nemrég megválasztott elnökével beszélt a magyar-román kapcsolatok és a nemzetpolitika fontos kérdéseiről. Megállapították: a romániai magyar kisebbség jogainak bővítése érdekében nagyon fontos, hogy a következő romániai népszámláláson minél többen vallják magukat magyarnak, és a magyar választópolgárok minél aktívabban vegyenek részt az elkövetkező romániai helyhatósági és parlamenti választásokon.

A látogatás fő programjaként Martonyi János Közép-Európa jelene és jövője címmel tartott előadást, a BBTE és a Sapientia közös felkérésére. A miniszter vázolta a nemzetpolitika, a regionális politika és az uniós politika összhangjára, egymást kiegészítő jellegére épülő magyar külpolitikai elképzeléseket. Elmondta, hogy az értékek és az érdekek közösségén alapuló államközi kapcsolatok a jelek szerint sikeresen szorítják vissza a magyarellenesség szélsőséges megnyilvánulásait is.

Az előadást követő sajtótájékoztatón Martonyi János kiemelte a Duna-stratégia fontosságát. Megismételte: Magyarország továbbra is latba veti uniós elnökségéből fakadó minden erejét Románia és Bulgária schengeni csatlakozása érdekében.

(kormany.hu)