„Összességében kedvezőbbé vált a NATO–orosz együttműködés légköre a NATO-országok külügyminisztereinek és Szergej Lavrov orosz külügyminiszternek a keddi brüsszeli találkozója nyomán” – jelentette ki Martonyi János külügyminiszter.
„A vitát nem jellemezte a konfrontáció” – mondta Martonyi János, aki egyben felhívta a figyelmet arra, hogy sikerült megállapodni a jövő évi együttműködési munkaprogramban, amely kiterjed a terrorizmus és a kábítószer-kereskedelem elleni küzdelemre, valamint Afganisztánra is. A magyar külügyminiszter a NATO–orosz nézeteltérések területei közül kiemelte a rakétavédelem ügyét, a szíriai helyzet értékelését, valamint Grúzia majdani NATO-tagsági perspektívájának megítélését.
Hangsúlyozta azonban: a felek ezekben a témákban is folytatni akarják a párbeszédet, és eközben pragmatikus együttműködésre törekednek.
„A NATO-orosz tanácsülés után az atlanti szövetség külügyminiszterei saját körben áttekintették a NATO partnerségi kapcsolatainak helyzetét” – mondta el Martonyi János. Mint közölte, a miniszterek egyetértettek abban, hogy ezeket a kapcsolatokat hatékonyabbá és rugalmasabbá kell tenni. Az ülésen – tette hozzá – ő maga is kitért arra, hogy a NATO számára kiemelten fontos az együttműködés az Európai Unióval, az EU az atlanti szövetség legjelentősebb partnere.
„A NATO-ülésen szó volt a Nyugat-Balkánról is” – mondta el a magyar külügyminiszter, és hangsúlyozta, hogy a NATO-bővítési folyamatot tovább kell vinni.
„Jeleztük, hogy a következő csúcson Montenegrót meg kellene hívni, és Macedónia ügyében is előre kellene lépni” – mondta Martonyi János. A miniszterek – tette hozzá – üdvözölték Catherine Ashton uniós kül- és biztonságpolitikai főképviselő tevékenységét. Ashton éppen ezen az estén hozta össze immár harmadik alkalommal Brüsszelben közös megbeszélésre a szerb és a koszovói miniszterelnököt.
Martonyi János sajnálatának adott hangot amiatt, hogy a mostani NATO-külügyminiszteri tanácskozáshoz nem kapcsolódik NATO–ukrán tanácsülés, ellentétben a keddi NATO–orosz, illetve a szerdai NATO–grúz tanácsüléssel. Martonyi János szerint „ez nem jó üzenet”, hiszen Ukrajna európai, illetve atlanti perspektíváját meg kell őrizni.
„Most nyilván nem tagságról van szó, de Ukrajnát, függetlenül az ukrán belpolitika napi fejleményeitől közelíteni kell az euroatlanti struktúrákhoz” – jelentett ki a magyar külügyminiszter. Mint azt közölte, ezzel az állásponttal markánsan egyetértettek mások mellett a lengyelek és a baltiak is.
(MTI, Külügyminisztérium)