Martonyi János március 8-9. között hivatalos látogatást tett Kairóban, mint az Európai Unió Tanácsának soros elnöki tisztét betöltő Magyarország képviselője. A magyar külügyminiszter azért ment az afrikai országba, hogy a helyszínen tájékozódjon a kialakult helyzetről és felvegye a kapcsolatot az új egyiptomi kormánnyal.
Látogatása során találkozott egyiptomi ellenzéki politikusokkal, tárgyalt Nabil al-Arabi külügyminiszterrel és Fajza Aboul Naga tervezési és nemzetközi együttműködési miniszterrel, valamint az Arab Liga főtitkárával, Amr Múszával is. Magyarország határozottan támogatja az Egyiptomban és a térség más országában is megindult demokratikus fejlődést, a jogállamiság és az új intézményrendszer kialakulását.
Martonyi János – hivatali kollégái közül elsőként – találkozott Nabil al-Arabi újonnan kinevezett egyiptomi külügyminiszterrel, akivel Egyiptomon kívül egyebek mellett Líbiáról, az arab világ megújulásáról és a közel-keleti békefolyamatról beszéltek.
„Az egyik legfontosabb eleme a tárgyalásoknak az, hogy felajánlottuk azokat a magyar tapasztalatokat, amelyeket a rendszerváltozás során szereztünk – az alkotmánymódosítástól kezdve a parlamenti választások megszervezéséig. Nagyon sok hasonlóság van az egyiptomi és a magyar folyamat között, és gondoskodni fogunk azokról a technikákról, módszerekről, eszközökről, melyekkel ezeket a tapasztalatokat minél gyorsabban és minél hatékonyabban át tudjuk adni az egyiptomiaknak, elősegítve ezzel országuk demokratikus átalakulását” – hangsúlyozta Martonyi János.
A magyar diplomácia vezetője a külügyminiszteri találkozót követően Amr Múszával, az Arab Liga főtitkárával tárgyalt, aki az 5-6 hónap múlva esedékes egyiptomi elnökválasztások egyik jelöltje lesz.
Martonyi János elmondta, a líbiai helyzet miatt az Arab Liga e heti rendkívüli ülésén szeretne egyértelmű politikai üzenetet megfogalmazni: egyebek mellett az észak-afrikai ország feletti repülési tilalom bevezetését javasolja majd. A magyar külügyminiszter szerint minél hamarabb megtörténik a változás Líbiában, az annál jobb a líbiai népnek, valamint Kairó érdeke is az, hogy mielőbb véget érjen szomszédjában a forrongás és a vérontás tekintettel arra, hogy másfél millió egyiptomi él ott, akik közül eddig 200 ezren tértek haza.
„Sok függ attól, hogy mi fog történni a következő hetekben, hónapokban, ehhez azonban az Európai Unió minden lehetséges segítséget meg fog adni. Erről biztosítottam a külügyminisztert, az Arab Liga főtitkárát, a hírszerzés parancsnokát is, aki ebben a jelenlegi helyzetben egy igen befolyásos személy” – mondta a tárgyalásokat összegezve a magyar diplomácia vezetője.
Martonyi János látogatása utolsó állomásaként megtekintette a kairói Tahrír teret is, amely az egyiptomi népfelkelés központi helyszíneként szolgált.
(kormany.hu)