Martonyi János külügyminiszter 2014. április 10-án hivatalában fogadta a magyarországi látogatáson tartózkodó Danilo Lubkivszkij ukrán külügyminiszter-helyettest. A magyar–ukrán kapcsolatokért felelős ukrán diplomatával megvalósult találkozó során Martonyi János megerősítette: Ukrajna, mint szomszédos ország, függetlensége óta a magyar külpolitika számára kiemelten fontos partner.

Érdekeltségünk Ukrajna stabilitásában és prosperitásában változatlan, kiállunk az ország szuverenitása és területi egysége mellett, támogatjuk a kormány erőfeszítéseit Ukrajna stabilizációja érdekében. Martonyi János megerősítette, hogy a hazánkból Ukrajnába irányuló „fordított” gázszállítások technikai feltételei adottak, annak megkezdésére bármikor készen állunk.

Kép letöltéseFotó: Véssey EndreLeszögezte, hogy a Krím-félsziget annektálását illegitimnek és jogellenesnek tartjuk. Az ukrán válság nemcsak Ukrajnát érinti, hanem veszélyezteti a hidegháborút követően felállt európai biztonsági rendszert is. Aggodalmát fejezte ki az elmúlt napok kelet-ukrajnai fejleményei miatt és – utalva az Európai Unió állam és kormányfői által többször is kifejezésre juttatott álláspontra – aláhúzta: a konfliktus esetleges további eszkalálása súlyos következményekkel járhat az Európai Unió és Oroszország kapcsolataira nézve is. Martonyi János felhívta az ukrán miniszter-helyettes figyelmét, hogy a kárpátaljai magyarság iránt különleges felelősséget érzünk, kiemelten fontos számunkra biztonságuk, szülőföldön való boldogulásuk. Elítélünk minden olyan megnyilatkozást, amely egyszerű politikai haszonlesésből megkérdőjelezi más országok területi integritását és szuverenitását, illetve figyelmen kívül hagyja az adott országban élő magyar közösség érdekeit és elvárásait.

Kép letöltéseFotó: Véssey EndreLubkivszkij miniszter-helyettes megerősítette, hogy ukrán részről nagyra értékelik Magyarország Ukrajnával kapcsolatos töretlen álláspontját. Külön is kiemelte Martonyi János miniszter személyes szerepvállalását. Méltatta a magyar V4-elnökség jelentőségét, szerepét. A kisebbségi nyelvi szabályozás kidolgozásánál körültekintően, az európai normák szerint fognak eljárni.

(Külügyminisztérium)