2010. november 25-én Martonyi János külügyminiszter meghívására hivatalos látogatást tett Magyarországon a Görög Köztársaság külügyminisztere, Dimitris Droustas. A tárgyalások célja a magyar-görög kapcsolatok alakulásának, és a további együttműködési lehetőségek feltérképezése, valamint számos, az Európai Uniót érintő kérdés megvitatása volt.
A külügyminiszterek megállapították, hogy a két ország között vitás kérdés nincs, a kapcsolatok kiemelkedőek, azonban bizonyos területeken még tovább fejleszthetők, így például az energiapolitika, az idegenforgalom, a vízi és légi összeköttetés, illetve a két uniós tagállam között fekvő országokkal összefüggő gazdasági kérdések.
A találkozó elsődleges célja a közelgő magyar EU-elnökség prioritásainak áttekintése, a lehetséges együttműködési lehetőségek feltérképezése és a vonatkozó görög álláspontok megismerése volt.
Martonyi János a találkozót követő sajtótájékoztatón kiemelte: a két ország álláspontja nagyon közel áll egymáshoz az integrációs kérdésekben, így például az uniós gazdasági kormányzás és az ezzel összefüggő uniós alapszerződés-módosítás technikáját, vagy a mezőgazdasági, kohéziós és energiapolitikát illetően.
Mindkét ország támogatja a Nyugat-Balkán európai uniós integrációját. Dimitris Droutsas felvetette a 2014-es soros görög uniós elnökség idejére egy második thesszaloniki csúcs összehívását - az első 2003-ban volt -, amely döntő lökést adhat a nyugat-balkáni bővítési folyamatnak. Martonyi János hozzátette: Magyarország "nagyon figyelemreméltónak tartja" a jövőbeni csúcsot, amely lehetőséget adhat majd arra, hogy áttekintsék: mit ért el a nyugat-balkáni bővítési folyamat. A magyar diplomácia vezetője bízik abban, hogy 2014-re már lényeges előrelépések történnek a nyugat-balkáni csatlakozási folyamattal összefüggésben a régió minden országában, és addigra Horvátország már az Unió tagja lesz.
Martonyi János kiemelte: Magyarország támogatja Törökország uniós tagságát, és segíteni szeretné a jelenlegi nehézségek megoldását. A török csatlakozás tekintetében a továbblépésről a törökországi választások után lehet gondolkodni - fűzte hozzá.
Dimitris Droustas szerint szükség lehet a török választások után egy nyílt, őszinte török-EU csúcsra, ahol egyfelől az Unió megerősítheti azon elkötelezettségét, hogy hajlandó teljes jogú tagként felvenni Törökországot, másfelől pedig Törökország is megerősítheti vállalt kötelezettségeit az Unió és annak tagállamai felé.
(kulugyminiszterium.hu)