Magyarország és Izrael egyértelmű politikai szándéka a kétoldalú viszony erősítése, mondta Martonyi János külügyminiszter, miután tárgyalt Dan Meridor izraeli miniszterelnök-helyettessel, hírszerzési és atomenergia-ügyi miniszterrel. Martonyi János szerint ebben fontos szerepet játszanak azok a közösségek, amelyek identitása valamilyen formában a másik országhoz is kapcsolódik.

Martonyi János külügyminiszter hivatalában fogadta Dan Meridor izraeli miniszterelnök-helyettest, hírszerzési és atomenergia-ügyi minisztert. A tárgyalás után a felek közös sajtótájékoztatót tartottak, amelyen a magyar külügyminiszter kijelentette: Magyarország és Izrael egyértelmű politikai szándéka a kétoldalú viszony erősítése. Mint mondta, ebben fontos szerepet játszanak azok a közösségek, amelyek identitása valamilyen formában a másik országhoz is kapcsolódik. Utalt arra a több százezer magyar ajkú izraeli állampolgárra, akik őrzik a magyar nyelvet és hagyományokat, és hozzátette, a magyar kormány természetesen támaszkodik a magyarországi zsidó közösségre a két ország kapcsolatainak javításában.

Mindketten megállapították, hogy a magyar–izraeli kapcsolatok kitűnőek, a kereskedelemben, a befektetésekben, a tudományos és kutatási szférában is dinamikusan fejlődnek.

fotó: Hornyák Dániel

Dan Meridor is felhívta a figyelmet a magyar származású, illetve magyar-izraeli identitású izraeli állampolgárok kiemelt szerepére a kétoldalú kapcsolatokban. Példaként említette, hogy a nemrégiben kinevezett izraeli vezérkari főnök édesanyja is Magyarországról származott el. Hozzátette, hogy az idős asszony egykor mindössze huszonnyolc kilósan szabadult, s hogy 1945-ben nem is gondolta, hogy a fia évtizedekkel később az önálló Izrael egyik magas rangú vezetője lesz.

Az izraeli külügyminiszter úgy fogalmazott, hogy különleges hasonlóság van az izraeliek és a magyarok között, mindkettő kis nép és szeretné megőrizni saját nyelvét, kultúráját, fontosnak érzi, hogy szomszédaik számára is megmutassák, óvják értékeiket. Külön köszönetet mondott a szívélyes, baráti budapesti fogadtatásért.

fotó: Hornyák Dániel

Martonyi János újságírói kérdésre válaszolva kifejtette: az, hogy az Európai Parlamentben ma elhalasztották a magyar médiatörvénnyel kapcsolatos szavazást, hazánk sikereként könyvelhető el. Mint mondta, az Európai Néppárt alapvetően támogatta volna a mai voksolást, ám azt pont azok kérésére helyezték végül egy későbbi időpontra, akik eredetileg szorgalmazták a szavazást. A külügyminiszter szerint az, hogy Brüsszelben csillapodnak a kedélyek a magyar szabályozással kapcsolatban annak köszönhető, hogy hazánk és az Európai Bizottság egyezségre jutott az ügyben.

Egy másik kérdésre válaszul elmondta, hogy Magyarország már több alkalommal felajánlotta, hogy tapasztalataival, ismereteivel hozzá kíván járulni a demokratikus intézményrendszer kiépítéséhez Egyiptomban. Mint mondta, hazánknak valóban vannak olyan ismeretei, amelyeket a saját rendszerváltozási folyamatában szerzett, és átadhat Egyiptomnak, szükség esetén más országoknak is.

(kormany.hu)