Martonyi János külügyminiszter 2012. február 2-3-án hivatalos látogatást tett Chisinauban, ahol tárgyalásokat folytatott Iurie Leanca külügyminiszter, miniszterelnök-helyettessel és Marian Lupu parlamenti elnök, ideiglenes államfővel. A külügyminiszter látogatása egybeesett a moldovai-magyar diplomáciai kapcsolatok 20. évfordulójával: hazánk az elsők között ismerte el Moldova függetlenségét és nyitott képviseletet Chisinauban.

Martonyi János partnereinek elmondta, hogy örömmel érkezett Chisinauba és nyugtázta, hogy Moldovában milyen nagymértékben elismerik és értékelik a Magyarország által nyújtott eddigi integrációs tapasztalatokat.
A magyar külügyminiszter, akit Iurie Leanca magyar nyelven és – ahogy fogalmazott – „az egyik legtapasztaltabb európai politikusnak” nevezve köszöntött, hangsúlyozta, hogy azzal a szándékkal érkezett a moldovai fővárosba, hogy egy általános képet kapjon arról, milyen további együttműködési formákat lehet beazonosítani a kölcsönös érdekek alapján. Magyarország továbbra is örömmel adja át tapasztalatait azokon a területeken, amelyek partnereink érdeklődésére tarthatnak számot, azonban mindig óvakodik a tanácsok adásától.

Martonyi János külügyminiszter Marian Lupuval, a moldovai parlament elnökével, ideiglenes államfővel áttekintette a gazdasági kapcsolatok fejlesztésének, a moldovai magyar befektetések elősegítésének lehetőségeit is. Üdvözölték a Kormányközi Gazdasági Vegyes Bizottság (GVB) alakuló ülésének előkészítését. Martonyi János hangsúlyozta, hogy a további együttműködés szempontjából nagyon fontos, hogy magyar és Magyarországon működő vállalatok minél többet tudhassanak a moldovai üzleti lehetőségekről.

Marian Lupu külön köszönetet mondott a magyar Országgyűlés húsz év alatt nyújtott partneri támogatásáért, mely hozzájárult a parlamentarizmus megerősítéséhez Moldovában.  Egyetértettek a parlamenti kapcsolatok további erősítésének fontosságában, és üdvözölték a parlamentek baráti tagozatainak 2012 első félévre tervezett találkozóját.

A magyar külügyminiszter moldovai kollégájával áttekintette a kétoldalú kapcsolatok aktuális helyzetét és megerősítették kormányaik elkötelezettségét az együttműködés további fejlesztésére. Egyetértettek abban, hogy ehhez – az együttműködés eddigi eredményein túlmenően – a két nemzet közös történelmi tapasztalatai és az ezen alapuló kölcsönös szimpátia kedvező alapot biztosítanak. A találkozón szintén jelen volt Natalia Snegur-Gherman integrációs államtitkár, aki tájékoztatást adott a Mély és Átfogó Szabadkereskedelmi Megállapodási (DCFTA) tárgyalások aktuális helyzetéről.

A moldovai tárgyalópartnerek Magyarországot regionális és európai dimenzióban egyaránt Moldova rendkívül fontos partnereként értékelték, amely számos projekt keretében nyújtott segítséget a moldovai reformfolyamatokhoz és az ország integrációs felzárkózásához. Külön is kiemelték a chisinaui magyar nagykövetségen működő közös vízumkiadó központ gyakorlati jelentőségét a moldovai állampolgárok számára, amely 15 állam nevében ad ki vízumot a schengeni térségbe.

A magyar diplomácia vezetője tárgyalópartnereinek megerősítette: Magyarország abban érdekelt, hogy a Moldovai Köztársaság stabil, sikeres és prosperáló ország legyen, és egyre közelebb kerüljön az Európai Unióhoz. Magyarország EU-elnöksége alatt nyújtott ez irányú támogatását folytatva kétoldalú és multilaterális keretekben is támogatja Moldova európai integrációjának folyamatát, mindenekelőtt szakértői segítséget nyújtva a DCFTA létrejöttéhez és a vízumliberalizációs tárgyalások sikeréhez. Az EU Keleti Partnerség programjának keretében egyféle modell országként is tekint Moldovára.

A külügyminiszterek üdvözölték a magyar civil szervezetek moldovai szerepvállalását, mindenekelőtt a Dnyeszter Eurorégió (ukrán és moldovai részvételű) projekt megvalósulásához nyújtott magyar támogatást.

(KüM/Sajtó Főosztály)