A 2011-ben egymást követő magyar és lengyel soros elnökséggel bizonyíthatjuk, hogy az Európai Unió 2004-es bővítése nem volt elhamarkodott, jelentette ki 2010. december 15-én Budapesten Martonyi János külügyminiszter, miután tárgyalt lengyel partnerével, Radoslaw Sikorskival.

A két tárcavezető közös sajtótájékoztatóján Martonyi János mindkét fél szempontjából kiemelkedően fontosnak nevezte a keleti partnerséget és az ebben a témában rendezendő budapesti csúcstalálkozót, amelyen Lengyelország, mint a Keleti Partnerség egyik fő kezdeményezője, az előkészítésben különleges szerepet fog kapni. A lengyel elnökség idején pedig miniszteri találkozót rendeznek a keleti partnerség témakörében, így a két fél mintegy megosztja egymással a feladatokat.

A magyar külügyminiszter hangsúlyozta, hogy Magyarország és Lengyelország kapcsolata szoros, és most nem csak a személyes, valamint érzelmi síkon, hanem az érdekek területén is. Hozzátette, Közép-Európát együtt tudjuk felemelni és felzárkóztatni.

Martonyi János külön szólt a moldovai választásokról, hangsúlyozva, hogy mindkét fél igen eredményesnek értékeli a választások lebonyolítását. A moldovai nép demokratikus módon kifejezte akaratát, melyet tiszteletben kell tartani, és azoknak kell kormányozniuk az országot, akik koalícióban többséget szereztek – mondta. „Azt kívánjuk, hogy Moldova a Keleti Partnerség egyik mintaországa legyen, amely mind politikai, mind gazdasági szempontból sikeres” – tette hozzá.

Radoslaw Sikorski hangsúlyozta, hogy a rendszerváltás és az euro-atlanti integráció kiküzdése után mindkét országnak stabil kormánya és jó hírneve van, és egész Közép-Európa jelentősége is nőtt az unióban. A lengyel külügyminiszter igen fontosnak nevezte, hogy a fehérorosz elnökválasztás is demokratikusan és tisztességesen menjen végbe.

Kérdésre válaszolva mindkét tárcavezető hangsúlyozta, hogy nagy szükség van közös európai energiapolitikára. Martonyi János szerint ennek kialakítása hosszú és nehéz feladat, de mindkét elnökség erőteljesen fogja ezt képviselni. Az energiaellátás, az egységes energiapiac megteremtése nemcsak gazdasági, hanem az egész EU számára biztonsági kérdés is, ezért állami és uniós forrásokra is szükség van hozzá – húzta alá. Mint mondta, bízik benne, hogy amint az unió elődje évtizedekkel ezelőtt meg tudta teremteni a közös szénpolitikát és a majdnem közös atompolitikát, úgy a közös energiapolitika is kialakítható lesz.

Radoslaw Sikorski hangsúlyozta, hogy Lengyelország a Nyugat-Balkán szakértőjének tekinti Magyarországot, és ezen a területen minden magyar kezdeményezést támogatni fog. Mint mondta, a két ország között kiváló és szoros együttműködést fognak kialakítani az egymást követő két EU-elnökség idején.

A lengyel külügyminiszter elmondta, hogy a lengyel elnökség prioritásai nem fedik le teljes egészében a magyar elnökség prioritásait – a két közös prioritás az energiabiztonság és a keleti partnerség –, de jól kiegészítik egymást. Külön megemlítette az egyik fő magyar prioritást, Európa kulturális sokszínűségét, amelyet, mint mondta, Lengyelország minden erejével támogat. Megjegyezte, hogy a lengyel elnökség idején különleges súlyt helyeznek majd a magyar bor népszerűsítésére Lengyelországban.

(kulugyminiszterium.hu)