Az Európai Unió Külügyek Tanácsa (KüT) 2010. szeptember 10-én a kereskedelempolitikáért felelős miniszterek részvételével tartotta ülését Brüsszelben. A magyar kormányt Martonyi János külügyminiszter képviselte.

Az EU-Dél-Korea szabadkereskedelmi megállapodás aláírásáról és ideiglenes alkalmazásáról szóló tanácsi határozatot Olaszország ellenkezése miatt végül nem sikerült az ülésen elfogadni. Az olasz fél azt kívánta volna elérni, hogy a kereskedelmi kedvezmények ideiglenes alkalmazására legkorábban csak 2011 nyarától kerülhessen sor.

A miniszterek vitát folytattak az EU közös nemzetközi beruházási politikájának alapvető kérdéseiről. A tagállamok egyhangú véleményt fogalmaztak meg, hogy az ennek keretében kialakítandó új, közösségi szintű nemzetközi egyezményeknek legalább olyan szintű oltalmat kell garantálniuk, mint az adott partnerrel meglévő tagországi megállapodásoknak. Martonyi János a vitában hangsúlyozta, hogy az Uniós beruházási megállapodásoknak gazdasági célokat kell szolgálniuk és a tőkeexportőri érdekek mellett az importőri szempontokat is tükrözniük kell. Így például alaposan megfontolandó, hogy az egyezmények milyen rendelkezéseket tartalmazzanak az állami befektetési alapokra. Különös figyelmet és alapos előzetes egyeztetést követelnek a megállapodások vitarendezési elemei is.

A miniszterek meghallgatták Herman Van Rompuy tájékoztatóját annak a pénzügyminiszteri munkacsoportnak ("task force") az eddigi tevékenységéről, amely a tagállamok gazdaságpolitikájának a szorosabb összehangolását tűzte ki célul. Ebben az összehangolásban a közös céloktól való eltérés megelőzését, szükség esetén a kiigazítást, illetve annak eredménytelensége nyomán a szankcionálást szolgáló intézkedések is szerepelnek. A prevenciós- korrekciós- szankciós rendszernek a jövő év január 1-jétől kellene működnie, és addig meg kell teremteni az ehhez szükséges "világos jogi alapokat" – mondta Martonyi János külügyminiszter. Továbbá hangsúlyozta, hogy a szóba jöhető szankciók egyelőre csak az eurózóna országait érintenék.

A Külügyek Tanácsa ülésén az EU kereskedelmi főbiztosa beszámolt az afrikai, karibi és csendes óceáni fejlődő partnerekkel (ACP országok) nyolc éve húzódó, regionális gazdasági partnerségi megállapodások létrehozására irányuló tárgyalások helyzetéről. A miniszterek fontosnak tartották, hogy az EU törekedjen új lendületet adni a tárgyalásoknak a WTO szabályainak megfelelő megállapodások mielőbbi kialakítása érdekében.

A miniszterek egyhangúan jóváhagyták, hogy az Európai Unió szabadkereskedelmi tárgyalásokat kezdjen Malajziával.

(kulugyminiszterium.hu)