Martonyi János 2011. január 11-én Brüsszelben megbeszélést folytatott az Európai Parlament több frakcióvezetőjével és bizottsági elnökével.

Magyar újságíróknak tartott sajtótájékoztatóján elmondta: mind a néppárti, mind a szocialista képviselők jelezték, hogy nem látnak különösebb gondot az állandó pénzügyi stabilitási mechanizmus létrehozása érdekében szükséges szerződésmódosítással és az erre épülő kormányközi megállapodással kapcsolatban. Ez azt jelenti, hogy egy akadály elhárul a válságkezelő mechanizmus felállításához és működtetéséhez szükséges jogszabályok elfogadásának útjából - fejtette ki Martonyi János.

A magyar EU-elnökség középpontjában az áll, hogy megszületik-e június végére vagy sem az a hat jogszabály, amely a válságkezelő mechanizmus felállításához és működtetéséhez szükséges. A szorosabb uniós gazdasági együttműködésnek elemi feltétele, hogy legyen egy megelőző mechanizmus, egy korrektív mechanizmus, egy költségvetési ellenőrzés és egy erőteljesebb gazdasági felügyelet - szögezte le a magyar külügyminiszter. Fontosnak nevezte azt is, hogy az unió a piacok felé azt az üzenetet közvetítse, hogy az EU létre tudott hozni egy gazdasági kormányzásnak nevezett rendszert, amely képes lesz arra, hogy a mostani válsághelyzethez hasonlók bekövetkezését megakadályozza. Mint mondta, július végére eldől az is, hogy tud-e működni az európai szemeszternek nevezett gazdasági koordinációs rendszer, amely január 12-én indul útjára az Európai Bizottság éves növekedési elemzésének publikálásával.

Martonyi János brüsszeli útja során találkozott a magyar néppárti és szocialista EP-képviselők csoportjával is. E megbeszélés részvevői megismételték, hogy mindannyian érdekeltek a magyar elnökség sikerességében, és mindannyian látják azt, hogy az elnökség feladatainak ellátása „hosszú időre meghatározhatja Magyarország képét, szerepét, helyét, befolyását és érdekérvényesítő képességét”.

Martonyi János találkozott a liberálisok és a zöldek frakcióinak vezetőivel is, akikkel egyebek között a médiatörvényről cserélt eszmét. A magyar diplomácia vezetője elmondta, úgy tűnik, hogy a törvény tartalmi ismeretével még mindig vannak hiányosságok, ugyanis bizonyos részletek még mindig meglepetésként érték a tárgyalópartnereket. Martonyi János hangsúlyozta: Magyarország nem fogja hagyni, hogy eltérítsék az európai uniós elnökség történelmi feladatától. „Jelentős különbség van egy törvény bírálata, az azzal kapcsolatos fenntartások, kifogások megjelenítése és egy ország sértegetése között” - szögezte le. Martonyi János megerősítette, hogy a kormány figyelembe fogja venni az Európai Bizottság - reményei szerint objektív és fair - vizsgálatának eredményeit. „Szükség esetén kiegészítjük vagy kiigazítjuk a szabályozásunkat, megfelelő dialógus után, és persze mindig tiszteletben tartva az egyenlő elbánás elvét” - fogalmazott.

Szóba került a brüsszeli tárgyalásokon a bővítési folyamat és a határellenőrzés nélküli, szabad mozgást biztosító schengeni övezet kiterjesztése is Romániára és Bulgáriára. Az előbbivel kapcsolatban Martonyi János elmondta, megvan az esélye, hogy a horvát csatlakozási tárgyalásokat magyar elnökség alatt lezárják. A schengeni bővítésre vonatkozóan kiemelte: az elnökség az elmúlt időben elhangzott egyes tagországi nyilatkozatok ellenére „nem adja fel”, és igyekszik azt nyomatékosítani, hogy a ténylegesen előírt kritériumok érvényesítésén kívül más feltételeket ne támasszanak.

(kormany.hu)