A XIX. század történelmi jelentőségét méltatta Martonyi János 2013. október 23-án Kassán, a Budapest és Kassa urbanisztikai fejlődésének párhuzamait bemutató kiállítás megnyitóján.
A külügyminiszter a felvidéki város Kelet-szlovákiai Múzeumában úgy fogalmazott: bár a jelen rengeteg, hihetetlen és gyors változást hozott a világnak, ám a XIX. század volt az, amelynek köszönhetjük egyebek mellett a közvilágítást, a közegészségügy megteremtését, a vasutat, akkor „jelentek meg a korszerű városok”.
Martonyi János szólt arról, hogy mindezek a vívmányok legalább olyan fontosak voltak, mint a digitális forradalom. A XIX. században hatalmas változások zajlottak le az ember szellemi életében is, akkor jelentek meg a demokratikus intézmények, a jogállamiság, a tolerancia eszméje.
A Kassa Európa Kulturális Fővárosa 2013 programsorozatába szervesen illeszkedő „Párhuzamos történetek – Budapest és Kassa – főváros és régiócentrum a XIX. század második felében” című kiállítás megnyitóján megjelent Rudolf Schuster, Szlovákia volt köztársasági elnöke is.
A kiállítás anyagát a Budapesti Történeti Múzeum munkatársai a kelet-szlovákiai múzeummal valamint a kelet-szlovákiai galériával és levéltárral együttműködve állították össze. A tárlat 2014. január 26-ig tekinthető meg.
Czimbalmosné Molnár Éva, Magyarország kassai főkonzulja az MTI-nek azt mondta, hiánypótló, a maga nemében egyedülálló tárlatról van szó, amely mind tematikájában, mind pedig a látnivalók tekintetében olyan, amelyet Szlovákiában most először mutatnak be.
A tablók a XIX. századi Pest és Buda fejlődéséről szóló fotók, építészeti tervek, metszetek és egyéb kiállítási tárgyak széles körét tárják a látogatók elé úgy, hogy a főváros urbanisztikai változásait párhuzamba állítja a Kassán ugyanezen időben történtekkel.
Az anyag komplex képet nyújt a két város gyáriparának, építészetének, közigazgatásának és tömegközlekedésének korabeli megújulásáról, ezen kívül bemutatja a két város kulturális értékeit is.
(MTI, Külügyminisztérium)