Elengedhetetlen, hogy a riói folyamatban is középpontba kerüljenek a vízpolitikával kapcsolatos kérdések, problémák – fejtette ki Martonyi János külügyminiszter egy képviselői kérdésre válaszolva. Hozzátette, hogy Magyarország vezető szerepet tölt be az ENSZ keretében működő „vízügyi baráti csoportban”, amelynek célja a víz fontosságának hangsúlyos megjelenítése a júniusi Rio+20 konferencián.
Martonyi János az írásbeli válaszban kifejtette, hogy a nemzetközi tárgyalásokat Magyarország vízügyi tapasztalatai megosztásával kívánja előmozdítani, megerősítve így a témában az országról kialakult kedvező képet, és támogatva a fenntartható technológiákat kínáló magyar vállalatok piacra jutását is.
Mint fogalmazott, az idei év egyik legjelentősebb nemzetközi eseménye lesz a 2012. június 20. és 22. között a brazíliai Rio de Janeiróban az 1992-es riói csúcstalálkozó huszadik évfordulójára szervezett ENSZ Fenntartható Fejlődési Konferencia, a Rio+20.
Martonyi János hangsúlyozta: Magyarországnak kiemelten fontosak a Rio+20 céljai és az azokkal kapcsolatos hatékony magyar és uniós érdekképviselet biztosítása, a fenntartható fejlődés társadalmi, gazdasági és környezeti szempontjainak kezelése. Magyarország tagságából fakadóan tevékenyen részt vesz az uniós álláspont kidolgozásában, és saját céljait is az Európai Tanács március eleji ülésén, valamint a Környezetvédelmi Tanácsban elfogadott közös elvek alapján érvényesíti. Hozzátette: a Vidékfejlesztési Minisztérium és a Külügyminisztérium közös előterjesztést készített a magyar fellépés kereteinek rögzítésére.
Mint kifejtette, ennek értelmében Magyarország támogatja az EU álláspontját, hogy a zöld gazdaság egyedülálló lehetőség a kilábalásra a válságból, valamint kedvez a kis- és középvállalkozásoknak. „Magyarország ösztönzi a fenntartható fejlődés nemzetközi intézményrendszerének reformját, a környezetvédelmi szempontok erősítését, lehetőség szerint az ENSZ környezetvédelmi programjának szakosított ENSZ-szervezetté alakításával” – emelte ki.
Magyarország önálló javaslatokkal segítené a fenntartható fejlődési célok kidolgozását, támogatja egy új nemzetközi tudásmegosztási fórum létrehozását, a Föld állapotának rendszeres felülvizsgálatát célzó mechanizmus megteremtését, továbbá a fenntartható fogyasztás és termelés tízéves keretprogramjának elfogadását. Martonyi János kitért arra is, hogy vizsgálják a jövő nemzedékek érdekeit képviselő ENSZ-biztosi poszt esetleges létrehozásával járó feladatokat is.
Martonyi János arról is beszámolt, hogy elengedhetetlen a környezeti innováció, a környezetvédelmi ipar és a megújuló energiaforrások használatának erősítése, a zöld beruházások növelése.
A külügyminiszter felhívta a figyelmet arra, hogy mivel a nemzetközi csúcstalálkozóra több mint 130 állam- és kormányfő érkezik, valamint a fenntartható fejlődéssel foglalkozó ENSZ-rendezvényeken hagyományosan magas szintű delegáció képviseli Magyarországot, az előterjesztésben foglalt kormányhatározat-tervezet Áder János köztársasági elnököt kéri fel a küldöttség vezetésére, míg a delegáció tagjait a vidékfejlesztési miniszter a külügyminiszterrel egyetértésben jelöli ki.
(MTI, kormany.hu)