Az Európai Unió keleti partnerségi programjának sikerét bizonyítaná, ha a novemberi vilniusi csúcstalálkozón sikerülne jóváhagyni az integráció társulási megállapodását Georgiával- mondta Martonyi János külügyminiszter 2013. május 13-i sajtótájékoztatóján Budapesten.
A tárcavezető tárgyalt Maia Pandzsikidze georgiai külügyminiszterrel, és a megbeszélésük utáni közös sajtótájékoztatón kiemelte: a csúcstalálkozóig remélhetően befejődnek a tárgyalások a megállapodásról, és azt parafálhatják, de addig még komoly munka van hátra, hiszen vannak még nyitott kérdések. Magyarország azt szeretné, hogy Georgia és az EU közeledjen egymáshoz – tette hozzá.
Maia Pandzsikidze hangsúlyozta: országa hálás Magyarországnak, amiért támogatja Georgia euroatlanti integrációját.
A magyar külügyminiszter arról is beszélt, hogy a kétoldalú kapcsolatok nagyon jól alakulnak, ezt mutatja, hogy látogatása alkalmával georgiai kollégája gazdasági és turisztikai együttműködési megállapodást ír alá Szijjártó Péterrel, a Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkárával.
Martonyi János elmondta, a georgiai vendégével folytatott tárgyaláson beszéltek Grúzia térségbeli szerepéről, továbbá az országnak a NATO-val kialakított kapcsolatáról. Az utóbbival kapcsolatban Martonyi János megjegyezte: a nem NATO-tagállamok közül Grúzia adja a legnagyobb hozzájárulást az afganisztáni misszióhoz, jelenleg több mint 1.500 katonája van az ázsiai országban.
Maia Pandzsikidze hozzátette: Georgia uniós integrációs helyzetéről és globális kérdésekről is beszéltek, és a legfontosabb kérdésekben egyetértettek. A gazdasági és turisztikai megállapodások közelebb hozzák majd egymáshoz a két országot – mondta a grúz külügyminiszter, és egyúttal meghívta magyar kollégáját Tbiliszibe.
Az EU 2009-ben indította el a keleti partnerségi kezdeményezést, hogy szorosabbra fűzze kapcsolatait Örményországgal, Azerbajdzsánnal, Georgiával, Moldovával, Ukrajnával és Fehéroroszországgal. A program következő csúcstalálkozója novemberben Vilniusban lesz.
(MTI, Külügyminisztérium)