Martonyi János a Kossuth Rádió Világóra című 2012. június 9-i műsorában a magyar külpolitika prioritásairól, aktuális kihívásairól és a globális nyitásról, Magyarország külgazdasági kapcsolatairól beszélt.

A külügyminiszter kifejtette: a magyar diplomáciában a globális nyitás mind földrajzi, mind szakterületi értelemben jelentkezik. „Földrajzi tekintetben fontos, hogy ismét nyissunk olyan régiók felé, amelyeket a magyar külpolitika úgymond elfelejtett az elmúlt években, így például Fekete-Afrika, Ázsia, vagy éppen Latin-Amerika” – fejtette ki Martonyi János.

„A globális nyitás egyfajta tartalmi nyitást is jelent, a globális kihívások sokkal jelentősebbek, mint 15-20 évvel ezelőtt” – mondta. A külügyminiszter hangsúlyozta: egyes ágazatokban, szakterületeken erőteljesebb szakmai megközelítésre van szükség, ilyen például a gazdasági érdekérvényesítés, az energiabiztonság, a biztonság, a kultúra és a fenntartható fejlődés, az úgynevezett ökodiplomácia.

Martonyi János hozzátette, hogy emellett Magyarország olyan globális jelentőségű szakterületeken is kész szerepet vállalni, mint a klímaváltozás problémája vagy az egészségügy globális kérdései.

A miniszter összefoglalta délkelet-ázsiai és latin-amerikai útjai eredményeit, amely szerint rengeteg hozadéka van hazánk számára. Mint mondta, ezek az utazások alkalmasak arra, hogy a kétoldali együttműködéseket előre mozdítsuk, beindítsuk a lehetőséget a gazdasági- és kereskedelmi kapcsolatok elmozdítása érdekében.

„A világon a legfontosabb dolog a tudás, ismeret, tapasztalat. Magyarország például az árvízvédelem, a víztisztítás, az információs technológia, és a biotechnológia területén bír kiemelkedő tudású szakemberekkel” – jelentett ki Martonyi János. „Azt kell bizonyítanunk ezeken a tárgyalásokon, a kapcsolatok újrafelvételében, hogy a térség miben kiváló, miben jó, majd összefogni a közeli országokkal egyfajta együttműködésben, regionális összefogásban tapasztalatainkat átadni” – tette hozzá.

(kormany.hu)