Az Európai Uniónak változnia kell, de nem túl sokat, az eredeti alapelvek tiszteletben tartása ugyanis egyre fontosabb – mondta Martonyi János külügyminiszter a Magyarország EU-csatlakozásának 10. évfordulója és az Európa-nap alkalmából adott fogadáson, 2014. május 9-én Budapesten.

A Szűcs Tamás, az Európai Bizottság magyarországi képviseletének vezetője és Lővei Andrea, az Európai Parlament információs hivatalának vezetője által az Európa hajón adott fogadáson a tárcavezető kiemelte az uniós értékek és a nemzeti identitás tiszteletben tartásának jelentőségét.

Andor László, az EU foglalkoztatási és szociális ügyekért felelős biztosa beszédében azt hangsúlyozta, hogy az európai országok a második világháború után megértették azt, amit az első világháború után nem: milyen fontos a hosszú távú béke garantálása a kontinensen.

Robert Schuman egykori francia külügyminiszter terve az európai integráció létrehozásáról néhány évvel követte a Marshall-tervet, amely Európa második világháború utáni újjáépítéséről szólt – idézte fel. Véleménye szerint Schuman megértette, hogy a Marshall-terv nem elég, hosszú távon kell gondolkodni az európai országok jövőjéről, együttműködéséről.

Győri Enikő, a Külügyminisztérium EU-ügyekért felelős államtitkára arról beszélt, hogy a múlt héten három napos konferencián értékelték Magyarország uniós tagságának elmúlt tíz évét. A csatlakozás nyilvánvalóan nagy siker, Magyarország visszanyerte természetes helyét Európában – mutatott rá, hozzátéve: ugyanakkor vannak országok, amelyek jobban teljesítettek az elmúlt évtizedben.

Az államtitkár szerint Magyarország sokat változott ebben a tíz évben, ahogy az EU is, és nem biztos, hogy előnyére. Két hét múlva minden európai polgárnak meglesz a lehetősége, hogy kiállítsa a bizonyítványt, és ez "talán nem olyan lesz, mint amilyet szeretnénk", de meg kell érteni az üzenetet, hiszen ez lehetőség is a változásra – mondta.

Május 9-ét az egész kontinensen Európa-napként ünnepelik, ezen a napon minden évben arra emlékeznek, hogy Robert Schuman francia külügyminiszter 1950. május 9-én Párizsban új európai politikai és gazdasági együttműködést vázolt fel, és ez a javaslat alapozta meg az Európai Uniót.

Magyarország 1994-ben nyújtotta be csatlakozási kérelmét az Európai Unióhoz, 1998-ban kezdődtek meg a csatlakozási tárgyalások, és az ország 2004. május 1-jén vált az Unió teljes jogú tagjává.

(MTI)