Az EU Duna Régió Stratégiáját (DRS) nem lehet megvalósítani erős, hatékony és megfelelően finanszírozott kohéziós politika nélkül – mondta Martonyi János külügyminiszter 2012. november 27-én Regensburgban.
A magyar uniós elnökség idején elfogadott stratégia megvalósításának első másfél évét áttekintő németországi konferencián a politikus hangsúlyozta: a DRS a versenyképesség, a munkahelyteremtés és a gazdasági növekedés ösztönzésének rendkívül fontos eszköze, amely emelő hatást fejthet ki az egész EU-t sújtó válsággal küzdő régióban. A stratégia végrehajtásának sikerét azonban veszélyezteti, ha nem jut elég forrás az EU kohéziós politikájára.
A dolgoknak nemcsak az árát, hanem az értékét is érdemes mérlegelni, és a DRS igen értékes hozzájárulás az európai integrációhoz – fejtette ki Martonyi János.
A stratégia mindenekelőtt a sokszínű, kreatív és együttműködő szellemiségű Közép-Európa kialakulásához járulhat hozzá, legfőbb jellemzője pedig a nyitottság és a befogadás. Ezt mutatja például, hogy EU-tagállamok és EU-n kívüli országok összefogásán alapul, és nemcsak a kormányok, hanem civil szervezetek és gazdasági szereplők együttműködésével valósul meg. A DRS továbbá a régió előtt álló egyik legnagyobb feladat megoldásához, a roma kisebbség integrációjának előmozdításához is hasznos eszköz – mondta a külügyminiszter.
A DRS a Duna mentén fekvő térségek és országok, az úgynevezett dunai makrorégió közös stratégiája. Célja a régió gazdaságának, természeti környezetének, kulturális értékeinek és társadalmának fenntartható fejlesztése. A 2011-es magyar uniós elnökség alatt elfogadott stratégia végrehajtásáról kedden kétnapos konferencia kezdődött a Duna-parti Regensburgban. A tanácskozáson 2012. november 28-án felszólalt Angela Merkel német kancellár.
A konferenciát megnyitó beszédében Johannes Hahn, az Európai Bizottság regionális politikáért felelős biztosa hangsúlyozta: a stratégia végrehajtásához valamennyi ország részéről erős politikai támogatás és csapatszellem szükséges a közlekedéstől a környezetvédelemig valamennyi területen. A közös terv a gazdasági és környezetvédelmi szempontok „okos összehangolásával” készült, így például az az elv érvénysül, hogy „nem a Dunát igazítjuk a teherhajókhoz, hanem a hajókat a folyóhoz”.
Az uniós biztos egyebek között hangsúlyozta: a dunai régió kiváló idegenforgalmi adottságokkal rendelkezik, hiszen Európa az úgynevezett kulturális turizmus legnagyobb piaca. A Duna térségének pedig a gazdag kulturális örökség révén nagy a vonzereje, ezért érdemes a Dunára koncentráló régiós idegenforgalmi marketingstratégiát kidolgozni.
A tanácskozás első napján felszólalt többek között Leonard Orban európai uniós ügyekért felelős román miniszter is, aki Martonyihoz hasonlóan kiemelte a kohéziós politika jelentőségét. Hangsúlyozta: a DRS szervesen illeszkedik a válságból való kiemelkedést célzó Európa 2020 stratégiához, amelyhez viszont csak akkor tud hozzájárulni, ha sikerül megvédeni a kohéziós támogatásokat az EU 2014 és 2020 közötti keretköltségvetéséről folytatott tárgyalásokon.
(MTI, Külügyminisztérium)